Gigabyte 990XA-UD3 R5: AM3+ je stále aktuální

Gigabyte 990XA-UD3 R5: AM3+ je stále aktuální
, , aktualita
Vypadá to, že u AMD se vývoj procesorů bez integrované grafiky zastavil, ovšem ve skutečnosti jde spíše jen o to, aby stávající modely FX dokázaly na trhu přežít do nástupu architektury AMD Zen. A to bude ještě nějakou dobu trvat.reklama
Procesory skryté za architekturou AMD Zen mají dorazit v příštím roce a my se můžeme těšit, že AMD konečně nabídne nástupce dnešních procesorů FX. Ovšem nebude to tak úplně nástupce, jako spíše jejich náhrada, kterou AMD udělá tlustou čáru za architekturou Bulldozer. Procesory Zen totiž nebudou podporovat instrukce TBM, FMA4, XOP a LWP, které byly vyvinuty speciálně pro Bulldozery a také už nabídnou samostatná procesorová jádra bez sdílených součástí, jako je třeba FPU. AMD Zen by tedy měla být velmi odlišná architektura, která má být značně odlehčena a firma už pro výrobu procesorů použije 14nm proces. To představuje také značný, v podstatě dvougenerační pokrok oproti 32nm procesu, jímž jsou vyráběny i nejnovější procesory FX.

Dnes jsou ale FX stále aktuální, a není tedy divu, že výrobci pro ně nepřestali chystat nové základní desky. Však se můžeme také těšit na to, že tyto procesory budou těžit z nových DirectX 12, neboť toto nové API má lépe využít více jader. Ale to ještě uvidíme.

Nyní tu tedy máme jednu novou desku, a to model 990XA-UD3 R5 od Gigabyte. Jedná se spíše o levnější desku, na což ukazuje označení UD3, ovšem procesor se může i tak těšit z 10fázového napájení. Z toho by mohly těžit výkonné a velmi žravé modely FX-9000, ovšem ty tato deska nepodporuje.

Založena je na čipové sadě AMD 990X a SB950, vybavena je dvěma sloty PCI Express 2.0 x16 (konfigurace x8/x8 při zapojení dvou karet v SLI nebo CrossFire). Jde o starší verzi rozhraní, protože procesory AMD FX nepodporují PCI Express 3.0. Pak tu je další slot PCI Express 2.0 x16, ovšem pouze se 4 linkami a napojený na southbridge. Do plného počtu sedmi slotů chybí ještě dva PCI Expres 2.0 x1 a dva PCI.

Disky a jiná zařízení připojíme na šest SATA 6 Gbps, o zvuk se postará Realtek ALC 1150 s odstupem signálu od šumu 115 dBA na výstupu, sluchátkovým zesilovačem od Texas Instruments (až 600 Ohmů) a kvalitními kondenzátory. Nakonec můžeme zmínit AMI UEFI BIOS, Gb Ethernet od Realteku, čtyři USB 3.0 (dva na headeru) a PS/2 pro klávesnici, nebo myš. Můžeme očekávat cenu kolem 130 USD.

Zdroj: techPowerUp

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek