www.svethardware.cz
>
>
>

Google v roce 2013 málem koupil automobilku Tesla

Google v roce 2013 málem koupil automobilku Tesla
, , aktualita
Google už nějakou dobu pracuje na projektu autonomně řízených elektrických aut a již v roce 2013 mohl koupit americkou automobilku Tesla, které elektrická auta vyráběla a hrozil jí bankrot. Z domluveného kontraktu nakonec sešlo.reklama
Společnost Google má velký sen v podobě autonomně řízených aut na elektřinu, jejichž předobrazem je Google Self-Driving Car. K výrobě elektrických aut měl ale Google blízko již před dvěma lety, kdy málem koupil americkou automobilku Tesla. Tato informace vyšla najevo v připravované knize "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future". V únoru a březnu roku 2013 se totiž automobilka potácela na kraji bankrotu, nebyla schopna dodat objednaná auta a zákazníci také na základě různých softwarových problémů, o kterých se mluvilo, svoje objednávky rušili. Elon Musk, zakladatel Tesly, se sešel se svým přítelem a zakladatelem Googlu, Larry Pagem, a navrhnul mu prodej ztrátové automobilky.

Tesla logo


Google měl zaplatit 6 miliard dolarů a investovat 5 miliard do rozšíření závodů. Google měl poskytnout garanci, že nezavře společnost do doby, než přijdou s třetí generací elektrických vozidel, která už měla směřovat na mainstreamový trh. A také to, že Musk bude moci Teslu vést dalších osm let nebo do doby, než toto auto uvede na trh, což bylo od počátku cílem společnosti (propracovat se od luxusních verzí, které zaplatí vývoj, až k mainstreamu pro široké masy).

Google souhlasil a prodej Tesly byl v podstatě na spadnutí. Poté se ale "zázrakem" Tesla stala poprvé ziskovou. Už v dubnu, tedy pouhý měsíc po těchto vyjednáváních, ohlásila Tesla první ziskový kvartál. Najednou prodávala tisíce aut, vykázala obrat 562 milionů dolarů, zisk 11 milionů dolarů a splatila 465milionovou půjčku americké vládě. Tím pádem již nebylo třeba, aby společnost Tesla někdo kupoval. Tímto "zázrakem" bylo to, že Musk si od zájemců vyžádal splátku za nedodaná auta, která tak byla prodána, ačkoli ještě vůbec nebyla vyrobena. Google tak pokračuje ve vlastním vývoji elektrických aut.

Zdroj: bloomberg.com, extremetech.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů