www.svethardware.cz
>
>

Grafenová náplast změří cukr v krvi a aplikuje lék

Grafenová náplast změří cukr v krvi a aplikuje lék
, , aktualita
Jedno z mnoha využití grafenu může zahrnovat výrobu biologických senzorů, alespoň dle studie zveřejněné v Nature Nanotechnology. Výsledkem může být třeba náplast, která bude monitorovat hladinu cukru v krvi a v případě potřeby automaticky aplikuje lék.reklama
Grafen, tedy materiál složený jen z jedné vrstvy atomů uhlíku, je v dnešní době velice častým předmětem zkoumání. Může posloužit třeba pro výrobu lepších baterií Li-ion nebo jako vlákno žárovky. V případě biosenzorů popsaných v Nature Nanotechnology je třeba jej zkombinovat ještě se zlatem, aby mohla výsledná záplata monitorovat hladinu cukru v krvi.

Pro výrobu biosenzorů je ostatně grafen ideální materiál, neboť je silný i flexibilní, zároveň je vysoce vodivý a také umí přenášet světelné signály, což se hodí v optogenetice. Ovšem na druhou stranu může být pro živé organismy také toxický, což by ale neměl být moc velký problém, dokud se nám nedostane do plic.

Prototyp záplaty je již na světě, jak ostatně ukazuje fotografie a je schopen sledovat hladinu cukru v krvi bez porušení kůže. Stačí jí troška potu a enzym glukózaoxidáza, která tvoří také peroxid vodíku, dle nějž dokáže záplata dostatečně přesně určit, kolik cukru nám koluje v krvi. Problém pro vývojáře byl ale ten, že běžný a nejlevnější způsob výroby grafenu jej produkuje až moc dokonalý, přičemž oni potřebují grafenovou sondu, která není v atomickém měřítku dokonalá. A právě zde nastupuje dopování zlatem, díky němuž výsledná sonda dokáže poskytnout přesnější, respektive použitelné výsledky.

Ještě pyšnější jsou ale autoři tohoto zařízení na druhou část záplaty, která je určena k aplikaci léku. Tady už pochopitelně nejde o neinvazivní metodu, a tak je tato část pochopitelně od grafenového senzoru oddělena. V záplatě jsou tedy zapuštěny mikrojehly, na jejichž konci je zátka z kyseliny tridecylové. V případě potřeby se k těmto jehlám přivede elektrická energie, která je zahřeje, čímž se zátka deformuje a umožní uvolnění léku. Tím může být třeba antidiabetikum Metformin. Zchlazením se zase kyselinové zátky opět vrátí do původního stavu a přívod léku se uzavře. Nejen diabetici tak mají naději, že pro ně bude aplikace léků ještě snazší než kdy jindy.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře