www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubbleův teleskop bude v provozu ještě dalších pět let

Hubbleův teleskop bude v provozu ještě dalších pět let
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled ještě bude nějakou dobu na oběžné dráze pokračovat ve snímání vesmíru a pořizovat zajímavé snímky, protože mu byla prodloužena doba jeho služby na dalších pět let.reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled ještě nebude jen tak rychle odepsán, ale dostane šanci sloužit dalších pět let navíc. Tento teleskop byl na oběžnou dráhu Země vynesen v roce 1990 a od té doby ze zemské orbity pořizuje snímky vesmíru a přináší tak nejrůznější objevy. Všechna taková vesmírná plavidla ale jednou doslouží, to platí i pro tento teleskop, i když absolvoval již několik servisních misí. Jen tak rychle ale jeho konec nebude.

Hubbleův vesmírný dalekohled přinesl za dobu své působnosti spoustu zajímavých objevů. Byl využit i ke studiu trpasličí planetky Pluto, přispěl i ke studiu černých děr, v poslední době pomohl tento teleskop i zjistit, že vesmír se rozpíná rychleji, než se původně myslelo.

NASA ale zveřejnila zprávu, ve které potvrzuje, že Hubbleův vesmírný dalekohled ještě tak hned službu nevypoví. Smlouva na provádění operací pro vědu na institutu Space Telescope Science Institute v Baltimoru byla o pět let prodloužena, a to od 1. července tohoto roku do 30. června roku 2021. Snímky pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem tak mohou vědce i lidi ještě nějakou dobu ohromovat.

A proč je možné si toto prodloužení smlouvy dovolit? Po servisní misi, která proběhla v roce 2009, funguje totiž Hubbleův vesmírný dalekohled opravdu dobře. Proto byla tedy smlouva o dalším provozu prodloužena a Hubbleův teleskop tak může pomáhat objevovat vesmír ještě do začátku dvacátých let tohoto století. Původně si však vědci nebyli jistí, jak dlouho tento teleskop po poslední opravě ještě vydrží.

Na rok 2018 je naplánováno vynesení vesmírného dalekohledu Jamese Webba do kosmu, tento dalekohled má být Hubbleův nástupce. Teleskop nemá přímo nahradit Hubbleův vesmírný dalekohled, ale spíš navázat na jeho dlouhá léta provozu. A právě od tohoto dalekohledu se čekají další objevy, co se vesmíru a jeho tajemství týče.

I použití těchto dvou teleskopů zároveň bude zajímavé, i když to bude jen na nedlouhou dobu. Oba vesmírné dalekohledy si nebudou přímo konkurovat. Hubbleův vesmírný dalekohled totiž využívá především viditelnou část spektra a ultrafialové záření, zatímco vesmírný dalekohled Jamese Webba bude zkoumat vesmír v infračervené části spektra. Astronomové tak díky tomu dostanou dvojí pohled na vesmír.

Zdroje: engadget.com, NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře