www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubbleův teleskop dostal dalších 5 let životnosti

Hubbleův teleskop dostal dalších 5 let životnosti
, , aktualita
Hubble Space Telescope už má za sebou dlouhou a veleúspěšnou kariéru, která se už pomalu chýlila ke konci, ovšem NASA se rozhodla, že ji prodlouží o dalších pět let. Hubble tak bude sledovat vesmír přinejmenším do roku 2021.reklama
NASA tak nedávno ohlásila prodloužení kariéry Hubbleova vesmírného teleskopu, o němž ale již nějakou dobu ví, že by to měl zvládnout. Jeho poslední oprava totiž proběhla již v roce 2009 a právě ta by měla zajistit, aby Hubble vydržel pracovat až do roku 2021.

Nehrozí tak snad, že by astronomové neměli za tento velice důležitý teleskop náhradu, neboť James Webb Space Telescope (JWST) je už přes řadu potíží před dokončením a vypuštěn má být na oběžnou dráhu v roce 2018. Právě JWST má být nástupce Hubbleova teleskopu, který dohlédne dále do vesmíru, specializuje se na sledování v infračerveném spektru, a tak bude moci sledovat vznik prvních galaxií. Jeho zrcadla budou mít také celkově daleko větší průměr, a to 6,4 metrů oproti 2,4 metrům. Můžeme tak očekávat, že oba teleskopy budou alespoň pár let společně pracovat na oběžné dráze.

Koncepci vesmírného teleskopu popsal v roce 1969 astronom Lyman Spitzer, který také vysvětlil, jaké jsou hlavní výhody. Ty spočívají především v tom, že takový teleskop nemusí hledět do vesmíru skrz zemskou atmosféru, která sledování narušuje. Může tak jít o relativně malé zařízení. Už ve stejném roce tak byly schváleny přípravné práce na LST (Large Space Telescope), který byl v roce 1983 přejmenován na Hubbleův vesmírný teleskop. Bylo to na počet Edwina Hubblea, který přinesl důkaz o rozpínavosti vesmíru.

V roce 1985 byl teleskop dokončen a připraven pro vynesení na oběžnou dráhu o rok později. Ovšem 28. leden 1986 přinesl nehodu raketoplánu Challenger a vypuštění teleskopu bylo odloženo. Startoval nakonec až v dubnu roku 1990 na palubě raketoplánu Discovery, ovšem ihned po spuštění provozu se ukázalo, že hlavní zrcadlo má vadu, a to sférickou aberaci, kvůli níž byly snímky rozostřené a světlé objekty rozpité. NASA tak musela přijít s opravnou optikou COSTAR sestávající z pěti zrcadel, kterou vynesl v roce 1993 raketoplán Endeavor a poté už mohla začít éra objevů.

Hubble se o rok později podíval do centra galaxie M87 a přinesl první důkaz o přítomnosti supermasivní černé díry a jak dnes víme, ty se běžně nacházejí ve středech galaxií. Dále se mohli astronomové podívat na detailní snímky toho, jak kometa Shoemaker-Levy 9 narazila do Jupiteru a začaly přicházet také dechberoucí snímky hlubokého vesmíru, jako je například následující Orlí mlhovina.

Dále tu je také Hubbleovo hluboké pole složené z několika snímků a ukazující jen velice malou oblast vesmíru viditelnou ze Země. Je na ní zachyceno pouze pár hvězd Mléčné dráhy, zatímco všechny ostatní objekty jsou vzdálené galaxie. Později byly pořízeny ještě podrobnější snímky jako Hubbleovo extrémně hluboké pole, který odhaluje nějakých 5500 galaxií v době 400 až 800 milionů let po velkém třesku.

Hubble později učinil mnoho dalších objevů. Odhalil třeba Nix a Hydru, čili dva nové měsíce planetky Pluto, přinesl podklady pro vytvoření 3D mapy temné hmoty a poprvé přímo spatřil exoplanetu, Fomalhaut b. Doufejme, že Hubble ještě bude mít co nabídnout, i když nyní se zraky obrací spíše právě k JWST.


Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře