Hynix ukázal grafické paměti HBM další generace

Hynix ukázal grafické paměti HBM další generace
, , aktualita
Na trhu ještě není ani jedna grafická karta využívající první generaci pamětí HBM (High Bandwidth Memory) a SK Hynix už ukázal paměti HBM2, tedy další generaci. A skutečně je o co stát a na co se těšit.reklama
První generace pamětí typu HBM, které tak můžeme nazývat HMB1, bude s největší pravděpodobností využita u karet AMD Radeon R9 300, přičemž by měla velmi vysokou propustnost, která snad překoná i propustnost 337 GB/s u nejmodernější karty firmy NVIDIA, modelu GeForce TITAN X. A pokud ne první generace, pak ta druhá už určitě, neboť od ní se očekává propustnost i přes 1 TB/s, přičemž nová zpráva hovoří o tom, že HBM2 nabídnou dvojnásobnou propustnosti oproti první generaci, takže od paměťového systému nových Radeonů můžeme logicky očekávat kolem 500 GB/s.

Druhá generace pamětí HBM rovněž nabídne i dvojnásobnou hustotu, čili dvojnásobnou kapacitu na stejné ploše, přičemž tomu se věnuje i následující obrázek, na němž máme vedle sebe 1GB čip HBM1 a vedle něj poloviční paměti GDDR5 a DDR3, ovšem ty jsou již v pouzdrech. Kdyby to byl tedy čip HBM2, měl by při stejné velikosti kapacitu 2 GB.

HMB2 jsou tedy již skutečností, neboť Hynix ukázal wafer, respektive jeho obrázek přinesl server TweakTown. Dle NVIDIE se tyto paměti mají stát důležitou součástí karet s GPU architektury Pascal, jež jsou chystány na příští rok.

Paměti HBM1 tak nabídnou propustnost 128 GB/s a kapacitu 1 GB na jednu paměť, takže je zřejmé, že vrstvené HBM1 by se měly skládat ze čtyř čipů, pokud ty mají mít kapacitu 2 Gb. Dle dostupných informací by výsledné karty měly nabídnout až 16 GB paměti. Další generace toto zdvonásobí, takže půjde o 256 GB/s, 2 GB a na jedné kartě až 32 GB paměti. A právě se 32GB kartami NVIDIA dle svých slov počítá a slibuje, že její Pascal bude 10x výkonnější než Maxwell.

Společnost AMD tedy využije už paměti HBM1, zatímco NVIDIA bude prozatím vyčkávat a počká si až na výkonnější HBM2. Můžeme tak čekat, že AMD bude po vypuštění nových Radeonů alespoň půl roku v technologickém vedení, ale NVIDIA Pascal už možná nejsou tak daleko. Ovšem i nejnovější informace z GTX 2015 udávají pouze to, že Pascal přijde na trh v roce 2016 a nic bližšího. AMD tak bude mít přinejhorším půl roku na to, aby z nové generace Radeonů vytěžilo maximum a my jen doufejme, že ta bude mít co nabídnout.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek