www.svethardware.cz
>
>
>

Hyperloop: transport budoucnosti zvládl první veřejný test

Hyperloop: transport budoucnosti zvládl první veřejný test
, , aktualita
Hyperloop je synonymem pro rychlou přepravu budoucnosti. Tohoto projektu od Elona Muska se ujaly dvě společnosti, jedna z nich - Hyperloop One - provedla v USA testovací jízdy s první, neúplnou verzí Hyperloopu.reklama
Co je to Hyperloop? Jedná se o řešení dopravy budoucnosti - celý systém se bude skládat z nízkotlakových tunelů, v nichž se budou velmi vysokou rychlostí pohybovat transportní kapsle s nákladem nebo s pasažéry. Výhodou bude extrémně rychlá přeprava mezi jednotlivými vzdálenými metropolemi. Padl i návrh, že bychom se tohoto transportu budoucnosti mohli dočkat i u našich slovenských sousedů. Jednalo by se o trasu mezi Vídní, Bratislavou a Budapešťí.

Hyperloop je projekt, který původně vymyslel podnikatel Elon Musk, který je známý jako vlastník automobilky Tesla či vesmírné společnosti SpaceX. Poté se Hyperloopu ujaly dvě navzájem konkurenční společnosti, jež se jmenují Hyperloop Transportation Technologies a Hyperloop Technologies.

Z důvodu velké podobnosti názvů společností se Hyperloop Technologies rozhodla, že si své jméno změní na Hyperloop One, které má zabránit záměně konkurentů. To však není jediná novinka, kterou nynější Hyperloop One přináší. V Nevadské poušti si tato společnost zřídila testovací dráhu a provedla první veřejné zkušební jízdy demo verze Hyperloopu v otevřeném prostoru. Účelem bylo předvést veřejnosti, jak se zařízení - prozatím neskryté v kapsli - pohybuje po kolejích a otestovat ho.

Při testovacích jízdách jsou sáně Hyperloopu schopné se pohybovat po kolejnicích rychlostí až 640 km/h. V budoucnu plánuje Hyperloop One však dosáhnout rychlosti až 1 200 km/h. Společnost také doufá, že se jí povede uskutečnit plán na první plně funkční testovací dráhu Hyperloopu už v tomto roce. Dráha by měla měřit asi 400 metrů, ale její součástí by měl být už i tunel, ve kterém bude snížený tlak pro minimalizaci odporu. V plánu je také systém, díky němuž bude kapsle Hyperloopu "levitovat" kousek nad kolejnicí na vzduchovém polštáři.


Při nedávném prvním veřejném testu Hyperloop díky lineárním magnetickým urychlovačům dosáhl rychlosti z nuly na 100 km/h za 1,1 sekundy, přetížení při tom bylo přibližně 2,5 G. Když tato demo verze saní o hmotnosti 680 kg prosvištěla kolem diváků, rozvířila kolem sebe ještě nevadský písek a zpomalila. Výsledky v tunelu na nové plánované dráze budou ale ještě působivější, i když tam žádný efekt s pískem nebude.

CEO společnosti Hyperloop One Rob Lloyd prohlásil, že chce, aby lidé mohli používat tento transport budoucnosti už v roce 2021. Systém přepravy, který je schopný převážet náklad i po mořském dně, a sloužit tak místo lodí, tu může být zanedlouho. Společnost Hyperloop One neváhala ani zapojit veřejnost a vyhlásila soutěž, v níž nabádá lidi, aby tvořili návrhy na realizaci Hyperloopu v místě jejich bydliště. Tyto návrhy mohou být společnosti zasílány do 15. září tohoto roku.

Zdroj: Engadget (1, 2)

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik