IBM TrueNorth se bude učit od mozku, jak jej ochránit

IBM TrueNorth se bude učit od mozku, jak jej ochránit
, , aktualita
IBM ohlásil první úkol pro své počítačové čipy TrueNorth, které jsou označovány jako základ pro "neuromorfické" počítače. Svou strukturou totiž připomínají stavbu mozku a stejně jako on mají být schopny se zorientovat v obrovské mase dat.reklama
Klasické počítačové procesory zpracovávají data zcela jinak než (lidský) mozek, což je také důvod, proč jsme dosud v řadě úkonů nepřekonatelní, nebo proč je nám něco jasné hned, zatímco počítač pro dobrání se výsledku musí použít hrubou sílu. Jedná se třeba o rozpoznávání vizuálních vjemů či zpracování informací z našich smyslů vůbec. Ovšem i tak nad námi počítače stále více získávají navrch, jak se nedávno přesvědčil také světový šampion ve hře Go, Lee Se-dol, který ale nakonec získal svou satisfakci a porazil AlphaGo.

IBM TrueNorth jsou ale procesory, které se inspirovaly právě ve stavbě mozku a od něj se také budou učit, což ale nemá posloužit pouze k tomu, aby bylo možné takové čipy využít pro výpočetní úkoly. To je také jeden ze záměrů firmy IBM, ovšem půjde to i otočit. Pokud se TrueNorth začnou chovat jako takový zmenšený lidský mozek, bude možné lépe zkoumat různé nemoci mozku, které lidem sužují život. Jde třeba o epileptické záchvaty, které charakterizuje divoká elektrická aktivita probíhající mezi oběma hemisférami. Doktoři se dnes snaží o to, aby mohli příznaky takového záchvatu odhalit ještě před jeho propuknutím, což by umožnilo lépe a především včas reagovat. Pokud by člověk postižený epilepsií díky nějakému čidlu dostal třeba jen několik sekund před záchvatem varování, bylo by to pro kvalitu jeho života jistě přínosné a pak by možná šlo záchvatu i předejít rychlou aplikací léků.

Společnost IBM již dříve spojila klasické počítače do sítě, jejíž uspořádání připomínalo lidský mozek, ovšem výsledná simulace pracovala asi 1500x pomaleji než opravdový mozek. Limitujícím faktorem nebyl nedostatek výkonu, ale příliš velká spotřeba energie. Pokud by se jejich elektronický mozek měl vyrovnat opravdovému, a nepracoval tedy 1500x pomaleji, ale stejně rychle, bylo by zapotřebí napájení nějakými 12 gigawatty. Pro to by si v IBM museli připravit zdroj o výkonu cca 11 reaktorů Jaderné elektrárny Temelín. Lidský mozek to zvládne s cca 20 W energie.

TrueNorth čeká proces učení se od opravdových mozků a někdy v budoucnu by se takové procesory mohly uplatnit v nositelné elektronice a stát se ochránci našeho zdraví. Sledování EEG a varování před záchvaty může být jen začátek, však nás neohrožuje pouze epilepsie. Výhoda technologie neuromorfických čipů je taková, že každý se přizpůsobí svému majiteli, takže bude moci sledovat funkce konkrétního mozku, což je základní předpoklad úspěchu. Vedle toho je také zapotřebí, aby byla tato technologie nenáročná na energii, na což v IBM myslí také.

To vše je tedy ještě otázkou budoucnosti, ale snaha IBM má už reálný základ ve výzkumu neurologů z univerzity v Melbourne. Ti využili méně komplexní čip pro dlouhodobé sledování EEG epileptického pacienta, a to po dobu 3 let. Právě závěry tohoto výzkumu a příslušná data využilo IBM pro základní trénink svého TrueNorth. Zatím je nasazení této technologie vzdáleno přinejmenším několik let, ale vzhledem k bouřlivému rozvoji AI technologií to autoři vidí nadějně.

Zdroj: Wired.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek