Jihokorejský mistr zpět ve hře: Lee Se-dol poprvé poráží AlphaGo

Jihokorejský mistr zpět ve hře: Lee Se-dol poprvé poráží AlphaGo
, , aktualita
Zdá se, že karta se obrátila, protože světový šampion ve hře Go konečně dokázal porazit umělou inteligenci od Googlu. Po třech předchozích prohrách si tak zachoval svou čest. Ani počítač není neomylný.reklama
V Soulu se pomalu chýlí ke konci utkání mezi světovým šampionem v Go Lee Se-dolem a umělou inteligencí od Googlu s názvem AlphaGo. Odehrály se již čtyři hry, a i když byl Lee Se-dol ve všech předchozích poražen - v první velmi těsně, ve druhé a ve třetí už neměl šanci. Dnes se ve čtvrtém utkání nenechal zahanbit a počítačový program naopak porazil on.

Go je desková hra původem z Číny a hraje se s bílými a černými kameny na mřížce 19×19. Hrát ji je skutečně obtížné, protože na takovém prostoru se skrývá obrovské množství možností. Celý tento zápas v jihokorejském hlavním městě má za cíl dokázat, jestli Go líp dokáže hrát člověk, nebo AlphaGo.

I když AI od Googlu už vyhrála tři hry z pěti, a tím pádem má celkové vítězství již v kapse, je svým způsobem uklidňující dozvědět se, že vlastně není úplně neomylná a dá se i porazit. Protože minulý rok proti ní evropští mistři neměli vůbec šanci.


AlphaGo zakopla na 79. tahu a pořádně si neuvědomila celý rozsah své chyby až do 87. tahu. Není však důvod z této chyby příliš jásat, protože umělá inteligence se poučí, a odstraní tak další nedostatek. Obelstít ji po dnešku bude opět těžší. S takovým tempem bude za chvíli skutečně neporazitelná.

Sám Lee Se-dol prohlásil, že jeho pocit z výhry byl neocenitelný. Dále dodal, že mu nikdy tolik lidí negratulovalo za jednu jedinou vyhranou hru. Leeovo prvotní přání AlphaGo porazit se mu tak dnes konečně alespoň z části splnilo.

Uvidíme, jak si Lee Se-dol povede v poslední páté hře, která se bude hrát v úterý. Obrátilo se konečně štěstí na jeho stranu a porazí AlphaGo podruhé?

Zdroj: BBC, Zdroj obrázku: Wikimedia

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik