www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

IDC: prodeje PC byly nízké, ale překonaly očekávání

IDC: prodeje PC byly nízké, ale překonaly očekávání
, , aktualita
Dle společnosti IDC zabývající se průzkumem trhu překonaly prodeje počítačů PC očekávání. Podívejme se tedy na to, co nám o nich řeknou výsledky Worldwide Quarterly PC Tracker z posledního období.reklama
V prvním kvartálu tohoto roku, který skončil v minulém týdnu, bylo na trhy po celém světě dle IDC dodáno 68,5 milionů PC, což je sice meziroční pokles o 6,7 %, ale přesto jde o lepší výsledek, než jaký se očekával. V druhé polovině předchozího roku se velmi projevilo to, že Microsoft ukončil podporu systému Windows XP, což donutilo řadu firem a jednotlivců k přechodu na novější systém a nový hardware, což značně podpořilo prodeje. V prvním kvartálu se ale objevila řada překážek, mezi něž patřilo nasycení skladů notebooky se systémem Windows Bing, regionální snížení prodejů vlivem vývoje měnových kurzů a také už v podstatě skončilo období přechodu ze systému Windows XP na novější. Výsledný objem prodejů je tak nejnižší od prvního kvartálu roku 2009, ale v IDC jsou přesto pozitivní.

Prodeje byly zvláště dobré ve Spojených státech, kde už řadu kvartálů překonávají očekávání a mají daleko lepší vývoj než ve zbytku světa. IDC jim tak věnuje celou jednu tabulku (dole), kde se ukazuje, že celkový trh oproti minulému roku klesl pouze o procento, přičemž v celém světě to bylo zmíněných minus 6,7 procent.

Nyní se zraky obrací především k nástupu Windows 10, které by měly být pro výrobce PC hardwaru přímo požehnáním. Však pro majitele Windows 7 a 8.1 budou zdarma, což řadu lidí přiměje k přechodu na nový systém, na nějž se veřejnost ostatně spíše těší (to se nedalo říci o nástupu Windows 8). Ruku v ruce s tím pak v řadě případů přichází i nákup nového hardwaru. Neznamená to ale, že by Windows 10 vyžadovaly nový hardware. Spíše naopak od nich můžeme očekávat i lepší výkony od toho starého, a to především díky novému API DirectX 12, které bude těžit i z vícejádrových procesorů, což má přinést svěží vítr i do plachet stárnoucích AMD FX.

Co se týče prodejů PC v regionu EMEA, do nějž patříme i my, právě v něm se firmy v prodejním řetězci snažily zbavit se velkého počtu naskladněných počítačů se systémem Windows 8.1 s Bing. Microsoft totiž přestal tento systém prosazovat u 15" notebooků a k tomu se přidalo i slábnoucí euro, které je už nejslabší za 12 let. S tím se veze i naše koruna, jež je již pod hranicí kurzu 26:1, přičemž ještě na konci minulého roku to bylo 22:1. Není tedy divu, že v Americe byl vývoj prodejů daleko lepší než v Evropě.

Mezi firmami drží prvenství stále firma Lenovo, jejíž podíl mírně klesl o 0,3 % oproti předchozímu kvartálu. Do první pětky se na pozici firmy Apple vtlačil Asus, přičemž firmy v první pěticy většinou mírně ztratily ve prospěch ostatních výrobců. Meziročně nejvíce ztrácejí firmy Acer a Dell, a to především ve prospěch Lenova, HP a Asusu.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře