www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel do budoucna sází na malá PC

Intel do budoucna sází na malá PC
, , aktualita
Pokud mají některá stolní PC dle Intelu v budoucnu šanci na úspěch, pak to nejsou velké desktopové a towerové krabice, jako spíše malé systémy SFF (Small Form Factor). Těch dnes rozlišujeme pět základních druhů.reklama
Klasické desktopové počítače už dávno dostaly ve své oblasti konkurenci, a to jednak ze strany tzv. All in One systémů a pak ze strany malých počítačů, například systémů NUC. Dá se říci, že velké desktopy dnes drží nad vodou především herní průmysl a vedle toho také profesionální pracovní stanice, protože malé počítače a ani moderní All in One jim nemohou konkurovat ve výkonu a samozřejmě také rozšiřitelnosti. Jenomže tyto vlastnosti nepotřebuje každý uživatel, zvláště když moderní hardware už je dostatečně výkonný i v podobě pro malé a úsporné počítače.

Dle analytiků je tak jedním z nejslibnějších segmentů na trhu ten, který zahrnuje malé formáty. A o čem tedy přesně mluvíme? Dle Intelu je Mini PC takové, které má objem pod 3 litry, zároveň ale obsahuje výkonný hardware a lokální úložiště pro data. Pracovat může s různými operačními systémy a dělí se na pět poddruhů, jež můžeme rozlišit dle velikosti základní desky. Však u takových počítačů je právě základní deska středobodem, vedle nějž už PC nemusí obsahovat už vůbec nic, ale to je spíše případ těch nejmenších modelů.

Máme tu tedy pět typů, jež vede největší formát Mini-ITX, jenž je mezi nimi poněkud specifický. Dá se totiž využít jako základ pro desktopový počítač a umožní využít paměti DIMM, grafickou kartu do PCI Express x16 a normální desktopový procesor pro socket. Ostatní formáty už takové možnosti nenabízí, ale zase jsou menší. Následuje zbrusu nový formát Intel 5x5 (přesně 147 x 140 mm), který tedy také nese procesorový socket, ale už ne slot pro karty nebo dlouhé DIMM pro paměti. Spoléhat tak bude na integrovanou grafiku a nejspíše i SSD pro M.2, ale počítá se i s alespoň jedním portem SATA. Uživatel ale bude zcela jistě potřebovat speciální skříň a také DC napájení, tedy ne zdroj ATX či SFX.

Následuje ještě menší Intel NUC (102 x 102 mm), který už neobsahuje socket, ale procesory v pouzdrech BGA, jež jsou k desce připájeny. V ostatních ohledech jde o formát srovnatelný s Intel 5x5. Mini Lake (102 x 64 mm) je pak ještě menší a určený pro nízkovýkonné procesory Atom v BGA pouzdrech a nejmenší jsou desky v tyčkách Compute Stick (30 x 90 mm), kde je již veškerý hardware integrován přímo na desku a možnosti rozšíření zajistí leda externí rozhraní.

Obliba Mini PC bude tedy dle Intelu stabilně růst, což je vývoj, který se v celé oblasti desktopových PC rozhodně neočekává. Spotřebitelské modely Mini PC se přitom mají na celkovém objemu prodaných kusů podílet jen cca třetinou, čili zbytek budou podnikové systémy či počítače pro různé organizace. V tomto roce se má dle International Data Corp. prodat téměř 6 milionů kusů Mini PC a o tři roky později to bude již 8 milionů.

Mezi ony podnikové a ostatní verze mají patřit počítače pro učebny, hotely, nemocnice, knihovny, banky, digitální kiosky a obchody, průmyslová PC, atd. Výhodou je nízká cena, malé rozměry a také úsporný provoz.

Zdroj: Intel
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů