www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel měl odsunout 7nm proces na rok 2022

Intel měl odsunout 7nm proces na rok 2022
, , aktualita
Dle The Motley Fool plánuje Intel přijít s celkem třemi iteracemi svého 7nm procesu, který má být konečně připraven až v roce 2022, čili za dlouhých šest let. To už je velice vzdáleno původní a již neplatné strategii Tick-Tock.reklama
A rovněž nová Process-Architecture-Optimization tímto dostává pěkně na frak, pokud máme počítat s tím, že první 10nm produkty se objeví v příštím roce a v roce 2020 už by měl Intel připravovat přechod na nový proces. Tyto informace jsou založeny na tom, jaké změny nastaly v náboru nových zaměstnanců pro novou Microarchitecture Research Lab v indickém Bangalore. Dříve se mluvilo o pracovních pozicích, které zahrnují výzkum a vývoj procesorů s "futuristickou" 7nm technologií, které přijdou v roce 2020 a později. Nyní už inzeráty mluví o roku 2022 a dalších letech.

Zároveň ale z inzerátů zmizela zmínka o 7nm technologii, takže není úplně vyloučeno, že nyní může jít o ještě pokročilejší výrobní proces, a to rovnou 5nm. Tomu se ale nechce věřit vzhledem k tomu, jak obtížný je vývoj těchto výrobních procesů. Však v posledních letech jsou zpoždění a odklady naprosto běžné a bylo by velice podivné, kdyby něco bylo naopak uspíšeno.

Větší smysl dává pozdržení 7nm procesu také v souvislosti s tím, jak vypadá nástup toho 10nm. Ten bude aktuální v příštím roce, ale vypadat to má tak, že teprve v druhé jeho polovině začne Intel vyrábět první produkty, takže přinejlepším na konci roku se ty dostanou na trh. Opravdový nástup 10nm procesu by měl nastat až v roce 2018 a Intel již oznámil, že jej čekají tři iterace, a to: 10-nanometer, 10-nanometer+ a 10-nanometer++. I tak by ovšem měly první 7nm produkty dorazit v roce 2021 a ne o rok později.

Pokrok ve výrobě počítačových čipů ale evidentně vytrvale zpomaluje a je velká otázka, jak do něj zasáhne technologie EUV, s níž velcí optimisté počítali již pro 45nm proces. Uvidíme, jak na tom se svým 7nm procesem bude konkurenční TSMC, které má jako obvykle velice ambiciózní plány a tváří se při jejich předkládání sebejistě a pak už z konkurenceschopných firem v hi-endu zbývá jen Samsung.

Zdroj: The Motley Fool
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek