www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Intel NUC a ti ostatní: přijde vzkříšení nettopů?

Intel NUC a ti ostatní: přijde vzkříšení nettopů?
, , článek
Doba se mění stejně jako chutě uživatelů, které jsou utvářeny nabídkou chytrých telefonů či tabletů a pokračující miniaturizací danou nástupem nových technologií jako SSD. Výsledkem je ústup tradičních PC do pozadí, ale je tu kategorie, která zažívá rozmach.
Kapitoly článku:
  1. Intel NUC a ti ostatní: přijde vzkříšení nettopů?
  2. Intel NUC
  3. AMD Kabini útočí na NUC
  4. Gigabyte, Asus a ostatníreklama
V poslední době se toho stalo mnoho, z čeho zastánce tradičních desktopových PC nebo i notebooků nemůže být nadšený. Tyto počítače už dávno nejsou tahouny a jejich situaci na trhu nevylepšili ani samotní výrobci, kteří se se svými inovacemi zaměřili jiným směrem. Už letos si budeme moci koupit chytrý telefon, jehož displej překoná v počtu pixelů většinu dostupných PC monitorů, které i s úhlopříčkou 24" nabízejí přinejlepším rozlišení 1920 x 1200, čili takové trošku lepší Full HD (čest výjimkám) a jedinou změnou za poslední roky je, že k panelům TN se konečně objevilo více alternativ ve větším počtu.

Když se podíváme jinam, třeba směrem k desktopovým procesorům Intel, pak ten má v nabídce již 4. generaci procesorů Haswell. Zde nám může dobře posloužit recenze Intel Haswell: souboj generací, kde jsme zkoumali nejlepší desktopové zástupce generací Sandy Bridge, Ivy Bridge a Haswell, což tedy znamená rozpětí tří let, čili výlet zpět do ledna roku 2011. Procesory jistě ukázaly postupný nárůst výkonu a představení některých nových technologií, například virtualizace VT-d, ovšem ve srovnání s vývojem v mobilním světě je jedná v podstatě o stagnaci a něco podobného platí i u grafických karet, kde nové generace ve velkém měřítku staví na starých čipech.
hybridní 2 in 1 PC od firmy Dell


Minulý rok měly prodeje PC dle představ Intel vzkřísit především nové typy notebooků a kříženců notebooků s tablety vycházející z Ultrabooků, ovšem ty zamířily přímo do propadliště dějin. Důvody pro to jsou především tři. Jednak tu je neucelený design, čili co řada, to jiný způsob vystavení dotykového displeje uživatelovým prstům a často těch způsobů bylo i více, což jen dokládá, že sami výrobci si ani nebyli jistí tím, jak to má fungovat. Úspěch pak nemohl zajistit ani velmi pomalý nástup systému Windows 8, který se bude v příštích verzích spíše přizpůsobovat uživatelům počítačů bez dotykového displeje a třetím důvodem byla a je často vysoká cena takových zařízení.

Můžeme tedy zůstat u osvědčené klasiky, čili desktopového počítače pro ty, kteří chtějí výkon, notebooku pro ty s potřebou mobility a kdo chce, může si přikoupit tablet a chytrý telefon. Problém výrobců a prodejců včetně Microsoftu ale je, že málokdo má potřebu oživovat hardware svého tři roky starého nebo i staršího počítače, když zbrusu nová karta, monitor, APU či procesor nepřinese výrazný rozdíl, pokud tedy mluvíme o produktech za rozumnou cenu. Otázkou do budoucna také je, jak se na PC dívají a budou dívat ti, kteří se nesetkali poprvé s klávesnicí, ale s dotykovým displejem.
- desktopové PC formátu Intel NUC -


A jak do toho zapadá platforma Intel NUC a minipočítače? Jednoduše, jde o malá, jednoduchá, levná a již dostatečně výkonná zařízení, která mohou v řadě případů nahradit ve srovnání obrovskou hučící a prach lapající krabici. Samozřejmě to nelze aplikovat na všechny případy a tím nejviditelnějším asi je právě třída herních PC, jejichž hardware se do krabičky s půdorysem 10 x 10 cm dnes nemůže vejít. Stejně tak se do ní nevejde ani jeden 3,5" pevný disk, ovšem tady již dnes mohou posloužit SSD a především ty na kartách s rozhraním mSATA a v závěsu jsou domácí NAS a cloudové technologie. Trh s PC určenými pro běžné uživatele dnes velmi pomáhá držet nad vodou právě herní PC a příslušenství, což můžeme snadno odvodit sledováním hardwarových novinek, kde se slovo "gaming" vyskytuje velmi často.

Moderní minipočítače by se však mohly stát novou kategorií, která pomůže udržet PC průmysl v zájmu uživatelů, a tedy i výrobců, i když ne ve zrovna tradiční podobě. My se tak nyní pokusíme zmapovat dnešní stav trhu a podívat se na to, co nabízí nebo si pro nás chystají různí výrobci, čili nejen Intel, ale i AMD a další firmy.

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Australané varováni před vyděračskými USB flash disky Australané varováni před vyděračskými USB flash disky
Australská policie vydala varování před USB flash disky, které už řada lidí našla ve své poštovní schránce. Obsahují totiž tzv. vyděračský malware (ransomware), který zašifruje data na disku počítače a od majitele pak chce za rozšifrování zaplatit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky je skoro mrtvý a vývojáři mlčí No Man’s Sky je skoro mrtvý a vývojáři mlčí
Pokud bylo cílem vývojářů No Man’s Sky vytvořit hru, na kterou se co nejdříve zapomene, pak to vypadá, že byl splněn. Oni samotní ostatně na tuto hru již asi zapomněli také, neboť dělají mrtvé brouky.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář