www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Skull Canyon potvrzen, bude to malé herní PC

Intel Skull Canyon potvrzen, bude to malé herní PC
, , aktualita
O Skull Canyon chystaném společností Intel jsme mluvili jako o hi-end NUC a nyní ho můžeme označit rovnou za herní PC malého formátu. Nepůjde přitom o klasické NUC tak, jak je známe, takže co můžeme očekávat?reklama
Samotný Intel tedy již potvrdil, že si chystá platformu Skull Canyon jako malé (SFF) herní PC. To by tak mohlo skončit i jako jedna z nabízených Steam Machine, ale nepředbíhejme. V rozhovoru pro Tom's Hardware na CES 2016 také Intel uvedl nějaké podrobnosti o Skull Canyon, které se tedy po uvedení na trh budou samozřejmě jmenovat úplně jinak. Zástupce firmy uvedl, že tyto počítače nejspíše ani nebudou prodávány pod značkou NUC a domněnku o Steam Machine podporuje také fakt, že tyto počítače nebudou mít předinstalované Windows. Na druhou stranu ani většina NUC není prodávána s Windows, a to jednoduše proto, že jde o barebone bez pamětí a úložného zařízení. K tomu bychom tedy potřebovali více informací.

Běžné počítače Intel NUC mají rozměry 11 x 11,5 cm s proměnlivou výškou, ovšem Skull Canyon bude mít dle Tom's Hardware přibližně 4 x 8 x 1 palec, tedy asi 10 x 20 x 2,5 cm, takže půjde o výrazně odlišný formát. Fotografii ale nepořídili, takže se na něj zatím nemůžeme podívat, a to prý z důvodu, že produkt ještě není hotový. V aktuální podobě má mít temně stříbrnou barvu, zakulacené rohy a skví se na něm výše zobrazená lebka sloužící jako logo této platformy.

Intel dále uvedl, že Skull Canyon využije paměti DDR4, SSD do slotu M.2 a procesor Skylake série H se spotřebou 45 W. S největší pravděpodobností tedy půjde o CPU vybavené grafikou Intel Iris Pro 580 se 128 MB eDRAM, což je to nejlepší, co může Intel dnes nabídnout. Respektive ještě nemůže, neboť Skull Canyon bude nejspíše první PC s tímto iGPU.

Grafický čip je známý také jako GT4e a jde o devátou generaci iGPU firmy Intel, kde označení "e" udává použitou paměť eDRAM. Ta slouží právě grafice jako velice rychlá vyrovnávací paměť (úroveň L4) mezi ní a hlavní operační pamětí, a právě díky ní může být výkon tak vysoký. Samotné paměti DDR4 neposkytují dostatečnou propustnost, natož pak starší DDR3, což je jeden z důvodů, proč se APU firmy AMD už delší dobu výrazně nezrychlují.

Samotná GT4e obsahuje 72 Execution Units (EUs), přičemž jí nejbližší verze GT3e jich má 48, takže můžeme očekávat slušnou porci výkonu navíc. iGPU může pracovat na taktu až 1 GHz, ale to je pouze teoretický takt uváděný v materiálech Intelu a v praktické implementaci to může být jinak. Nicméně při takovém taktu je výkon GT4e 1152 GFLOPS (FP32). To je o trošku více, než co nabízí první Maxwell, karta NVIDIA GeForce GTX 750, což mluví za vše. S takovou grafikou bychom měli mít možnost hrát i moderní hry ve Full HD, ovšem pochopitelně ne na nejvyšší detaily.

Počítač samotný má obsahovat ještě čtyři porty USB 3.0, jeden LAN, slot pro karty SD a po jednom portu HDMI a DisplayPort. Počítá se také s USB konektorem typu C, na němž dokonce poběží rozhraní Thunderbolt 3. To by teoreticky umožnilo připojit i externí grafickou kartu, která by grafický výkon ještě posílila. Jisté ale je, že nepůjde o levné PC a za exkluzivitu a malé rozměry si značně připlatíme, takže z hlediska poměru výkonu a ceny to běžnému uživateli nebude dávat smysl.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře