www.svethardware.cz
>
>

Jižní Afrika jako epicentrum počínajícího přepólování Země?

Jižní Afrika jako epicentrum počínajícího přepólování Země?
, , aktualita
Vědci mohou v tomto období pozorovat obrovskou magnetickou anomálii v oblasti Jižní Afriky, kterou někteří označují za počátek procesu přepólování magnetického pole Země. Co se nám to tam děje?reklama
Už nějakou dobu víme, že magnetické pole Země není pěkně uspořádané, všude stejně silné a prostě uniformní, neboť takový není ani vnitřek planety, který toto pole vytváří. Stejně také víme, že póly se čas od času prohodí, což můžeme považovat za vědecký fakt a nyní to vypadá, že by tato událost mohla nastat s počátkem v regionu Jižní Afriky. Zrovna tam se také nachází oblast, kde je roztavené železné jádro blízko zemskému plášti a studie magnetických polí ukázaly, že v této oblasti jsou již póly opačně.

Daná oblast se částečně překrývá s velkou anomálií, která pokrývá vedle Jižní Afriky také téměř celou Jižní Ameriku a oceán mezi nimi. Jde o South Atlantic Anomaly, která se vyznačuje podivným chováním Van Allenových pásů, které v ní ztrácí svou sílu a protahují se velice blízko povrchu Země (asi na 200 km). Právě tato oblast také ovlivňuje práci satelitů a zařízení pro sledování vesmíru. Takový Hubbleův vesmírný teleskop nepracuje, když se pohybuje nad touto oblastí, která je označována za vesmírný Bermudský trojúhelník a své si zažila také společnost SpaceX, jejíž Dragon v roce 2012 byl magnetismem anomálie donucen rebootovat své systémy. Japonci dokonce udávají, že tato anomálie může za nekontrolovatelné roztočení a konečnou destrukci satelitu Hitomi.- vymodelované magnetické pole v průběhu prohození pólů (vpravo) -


Dle naměřených údajů i archeologických nálezů magnetické pole Země právě v oblasti South Atlantic Anomaly v posledních 160 letech značně slábne. Něco podobného měly před nějakými 5000 lety dle archeologů zažít i kmeny Bantu, a to dle nalezených staveb z vypálené hlíny. Nejde o to, že by tito lidé pozorovali změny v magnetismu, ale o to, že jeho projevy se bez jejich vědomí zaznamenávaly právě ve struktuře vychladající vypálené hlíny. Dle vytvořených počítačových modelů může jít o předvoj celoplanetárního prohození magnetických pólů, v jehož průběhu by nastal v magnetickém poli Země naprostý chaos. Dá se říci, že anomálie se v takovém scénáři rozšíří tak, že zcela převládne.

Co by ale tato událost znamenala pro moderní civilizaci? Je jasné, že magnetické pole ovlivňuje navigační systémy a dokonce by mohlo nějakým způsobem ovlivnit i elektronická zařízení, která by se začala chovat podivně. Pak bychom mohli také v dříve nemyslitelných oblastech pozorovat polární záři a asi nejnepříjemnější dopad by taková změna mohla mít na naše zdraví, neboť chaos v magnetickém poli by nejspíše způsobil to, že by na povrch Země dopadalo více škodlivého kosmického záření. Jak se proti tomu bránit? Nejlépe vhodnou pokrývkou hlavy, dle některých ideálně slušivou čepičkou z alobalu.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak
Němečtí vědci vyrobili speciální čočky s pomocí technologie 3D tisku. Tyto čočky zajišťují speciální způsob vidění, kdy je ostrý pouze střed obrazu. Podobné optické systémy by se mohly používat například u dronů.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Elon Musk odměnil muže, který obětoval svou teslu k záchraně jiného řidiče Elon Musk odměnil muže, který obětoval svou teslu k záchraně jiného řidiče
Na německé dálnici došlo nedávno k zajímavému incidentu. Muž, který jel v automobilu značky Tesla, rozpoznal, že druhý řidič je v bezvědomí. Odvážně tedy svou teslu obětoval a druhého muže tím zachránil.
17.2.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková,  5 komentářů
Francouzská armáda cvičí orly v ničení dronů Francouzská armáda cvičí orly v ničení dronů
Francouzská armáda vyřešila problém s nepřátelskými drony s pomocí zvířecích posil. Cvičí si orlí jednotky, které v případě nutnosti mohou zasáhnout a zničit nepřátelské bezpilotní letouny, které se dostaly na nevhodné místo.
17.2.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková
Fotografie jádra AMD Ryzen z ISSCC Fotografie jádra AMD Ryzen z ISSCC
Na International Solid State Circuits Conference (ISSCC) tento měsíc se ukazovala také prezentace, na jejíž zatím nezveřejněné části se můžeme nyní podívat. Ukazují popsaná jádra procesorů AMD Ryzen.
17.2.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Origin Access: přístup k nejnovějším hrám za 30 dolarů ročně Origin Access: přístup k nejnovějším hrám za 30 dolarů ročně
Společnost Electronic Arts se rozhodla, že nabídne svou službu Origin Access za cenu 30 dolarů ročně. Tím se nám otevře The Vault s rozrůstajícím počtem her, jež si pak můžeme užít dle libosti. Nyní si navíc tuto službu můžeme vyzkoušet na týden zdarma.
17.2.2017,  aktualita, Jan Vítek