www.svethardware.cz
>
>

Jižní Afrika jako epicentrum počínajícího přepólování Země?

Jižní Afrika jako epicentrum počínajícího přepólování Země?
, , aktualita
Vědci mohou v tomto období pozorovat obrovskou magnetickou anomálii v oblasti Jižní Afriky, kterou někteří označují za počátek procesu přepólování magnetického pole Země. Co se nám to tam děje?reklama
Už nějakou dobu víme, že magnetické pole Země není pěkně uspořádané, všude stejně silné a prostě uniformní, neboť takový není ani vnitřek planety, který toto pole vytváří. Stejně také víme, že póly se čas od času prohodí, což můžeme považovat za vědecký fakt a nyní to vypadá, že by tato událost mohla nastat s počátkem v regionu Jižní Afriky. Zrovna tam se také nachází oblast, kde je roztavené železné jádro blízko zemskému plášti a studie magnetických polí ukázaly, že v této oblasti jsou již póly opačně.

Daná oblast se částečně překrývá s velkou anomálií, která pokrývá vedle Jižní Afriky také téměř celou Jižní Ameriku a oceán mezi nimi. Jde o South Atlantic Anomaly, která se vyznačuje podivným chováním Van Allenových pásů, které v ní ztrácí svou sílu a protahují se velice blízko povrchu Země (asi na 200 km). Právě tato oblast také ovlivňuje práci satelitů a zařízení pro sledování vesmíru. Takový Hubbleův vesmírný teleskop nepracuje, když se pohybuje nad touto oblastí, která je označována za vesmírný Bermudský trojúhelník a své si zažila také společnost SpaceX, jejíž Dragon v roce 2012 byl magnetismem anomálie donucen rebootovat své systémy. Japonci dokonce udávají, že tato anomálie může za nekontrolovatelné roztočení a konečnou destrukci satelitu Hitomi.- vymodelované magnetické pole v průběhu prohození pólů (vpravo) -


Dle naměřených údajů i archeologických nálezů magnetické pole Země právě v oblasti South Atlantic Anomaly v posledních 160 letech značně slábne. Něco podobného měly před nějakými 5000 lety dle archeologů zažít i kmeny Bantu, a to dle nalezených staveb z vypálené hlíny. Nejde o to, že by tito lidé pozorovali změny v magnetismu, ale o to, že jeho projevy se bez jejich vědomí zaznamenávaly právě ve struktuře vychladající vypálené hlíny. Dle vytvořených počítačových modelů může jít o předvoj celoplanetárního prohození magnetických pólů, v jehož průběhu by nastal v magnetickém poli Země naprostý chaos. Dá se říci, že anomálie se v takovém scénáři rozšíří tak, že zcela převládne.

Co by ale tato událost znamenala pro moderní civilizaci? Je jasné, že magnetické pole ovlivňuje navigační systémy a dokonce by mohlo nějakým způsobem ovlivnit i elektronická zařízení, která by se začala chovat podivně. Pak bychom mohli také v dříve nemyslitelných oblastech pozorovat polární záři a asi nejnepříjemnější dopad by taková změna mohla mít na naše zdraví, neboť chaos v magnetickém poli by nejspíše způsobil to, že by na povrch Země dopadalo více škodlivého kosmického záření. Jak se proti tomu bránit? Nejlépe vhodnou pokrývkou hlavy, dle některých ideálně slušivou čepičkou z alobalu.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek