www.svethardware.cz
>
>
>

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den
, , aktualita
Sanfranciskému startupu se podařilo za 24 hodin postavit, nebo lépe řečeno vytisknout rodinný dům. Jedná se o menší budovu, jejíž stavba byla nejen rychlá, ale také levná. Zaujme už samotný zakřivený tvar budovy.reklama
Výzkumníci už dlouhou dobu experimentují se stavbou budov pomocí 3D tisku. V loňském roce se něco takového povedlo v Dubaji, kde byla kancelářská budova vytisknuta za 17 dnů. Startup Apis Cor založený v San Francisku ovšem zvládl hrubou stavbu rodinného domu s využitím 3D tisku za 24 hodin. Vše bylo provedeno v areálu továrny v ruském městě Stupino, které se nachází asi 100 km jižně od Moskvy. První postavený dům tedy poslouží spíše k testování a prezentacím než k samotnému bydlení. Na realizaci se podílelo šest dalších firem, které dodaly především technologie a materiály.

Na místě byla sestavena mobilní 3D tiskárna, kterou společnost navrhla speciálně pro tyto účely. Funguje zcela automaticky včetně mixování a doplňování materiálů. Automatizací celého procesu chtěl výrobce eliminovat riziko lidské chyby. Unikátní je také samotný design tiskárny připomínající věžový jeřáb. Tím vůbec nejdůležitějším rysem je ovšem fakt, že k tisku dochází přímo na místě. Není nutné vyrobit jednotlivé součásti a ty potom ručně sestavovat. Po dokončení práce byla tiskárna odstraněna z budovy pomocí nákladního vozu s jeřábem. Potom lze zařízení snadno převézt na další místo, přičemž samotná příprava má být velmi jednoduchá.

Tisk samonosných stěn, příček a obvodového pláště zabral jediný den. Výsledná jednopatrová budova má plochu 38 metrů čtverečních a velmi nezvyklý tvar, podle autorů se však jedná jen o jeden z možných příkladů. Aditivní technologie nemá téměř žádná omezení, a tak je možné podobně vytisknout také budovu čtvercového či obdélníkového tvaru. Výzvou bylo rovněž chladnější období, neboť použitá betonová směs je určena pro teploty nad 5 °C. Problém byl vyřešen postavením stanu nad samotným místem konstrukce, uvnitř kterého byla udržována příjemnější teplota.

Samotná tiskárna ovšem zvládne pracovat při teplotách až -35 °C, a tak by v kombinaci s novými materiály, jako je geopolymer, neměl být problém vytisknout dům i v náročnějších podmínkách. Střecha, která byla dokončena manuálně, je plochá a vydrží i větší zatížení sněhem. Cena stavby jen mírně přesáhla 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 250 000 Kč bez DPH. Nejdražšími položkami byla okna a dveře. V ceně potom není započítáno vnitřní vybavení, které zahrnuje například zahnutý televizor umístěný přímo na zakřivené stěně a další domácí spotřebiče od Samsungu. Podle výrobce by byla cena ještě nižší, pokud by byl použit čtvercový tvar stavby.


Zdroj: Apis-cor.com
reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
Včera,  aktualita, Jan Vítek