www.svethardware.cz
>
>
>

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den
, , aktualita
Sanfranciskému startupu se podařilo za 24 hodin postavit, nebo lépe řečeno vytisknout rodinný dům. Jedná se o menší budovu, jejíž stavba byla nejen rychlá, ale také levná. Zaujme už samotný zakřivený tvar budovy.reklama
Výzkumníci už dlouhou dobu experimentují se stavbou budov pomocí 3D tisku. V loňském roce se něco takového povedlo v Dubaji, kde byla kancelářská budova vytisknuta za 17 dnů. Startup Apis Cor založený v San Francisku ovšem zvládl hrubou stavbu rodinného domu s využitím 3D tisku za 24 hodin. Vše bylo provedeno v areálu továrny v ruském městě Stupino, které se nachází asi 100 km jižně od Moskvy. První postavený dům tedy poslouží spíše k testování a prezentacím než k samotnému bydlení. Na realizaci se podílelo šest dalších firem, které dodaly především technologie a materiály.

Na místě byla sestavena mobilní 3D tiskárna, kterou společnost navrhla speciálně pro tyto účely. Funguje zcela automaticky včetně mixování a doplňování materiálů. Automatizací celého procesu chtěl výrobce eliminovat riziko lidské chyby. Unikátní je také samotný design tiskárny připomínající věžový jeřáb. Tím vůbec nejdůležitějším rysem je ovšem fakt, že k tisku dochází přímo na místě. Není nutné vyrobit jednotlivé součásti a ty potom ručně sestavovat. Po dokončení práce byla tiskárna odstraněna z budovy pomocí nákladního vozu s jeřábem. Potom lze zařízení snadno převézt na další místo, přičemž samotná příprava má být velmi jednoduchá.

Tisk samonosných stěn, příček a obvodového pláště zabral jediný den. Výsledná jednopatrová budova má plochu 38 metrů čtverečních a velmi nezvyklý tvar, podle autorů se však jedná jen o jeden z možných příkladů. Aditivní technologie nemá téměř žádná omezení, a tak je možné podobně vytisknout také budovu čtvercového či obdélníkového tvaru. Výzvou bylo rovněž chladnější období, neboť použitá betonová směs je určena pro teploty nad 5 °C. Problém byl vyřešen postavením stanu nad samotným místem konstrukce, uvnitř kterého byla udržována příjemnější teplota.

Samotná tiskárna ovšem zvládne pracovat při teplotách až -35 °C, a tak by v kombinaci s novými materiály, jako je geopolymer, neměl být problém vytisknout dům i v náročnějších podmínkách. Střecha, která byla dokončena manuálně, je plochá a vydrží i větší zatížení sněhem. Cena stavby jen mírně přesáhla 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 250 000 Kč bez DPH. Nejdražšími položkami byla okna a dveře. V ceně potom není započítáno vnitřní vybavení, které zahrnuje například zahnutý televizor umístěný přímo na zakřivené stěně a další domácí spotřebiče od Samsungu. Podle výrobce by byla cena ještě nižší, pokud by byl použit čtvercový tvar stavby.


Zdroj: Apis-cor.com
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek