Malý terapeutický robot pomáhá dětem s autismem

Malý terapeutický robot pomáhá dětem s autismem
, , aktualita
Malí roboti mohou představovat skvělý prostředek jak pomoci dětem, které trpí poruchou autistického spektra. Protože roztomilých robotů se děti nebojí, mohou s nimi komunikovat či si hrát a rozvíjet se.reklama
Není žádným překvapením, že roboti jsou velmi užitečným nástrojem a pomocníkem pro medicínu. Nemusí však vždy nutně provádět operace, robot se dá velmi dobře využít jako asistent na terapii například pro osoby s autismem. Zejména u dětí to přináší velkou výhodu, protože před roztomilým robotem se neostýchají tolik jako před člověkem a také si ho více oblíbí. Právě takového robota vyvinula společnost AISOY Robotics původem ze Španělska a na dalším rozšiřování robotových schopností pracuje společně s Universidad Miguel Hernández de Elche, která se nachází ve stejné zemi.

Tým výzkumníků z různých oborů vyvinul robota, který má sloužit k léčbě dětí s poruchou autistického spektra. Tento malý asistenční robot dostal pojmenování AISOY1 a bude používán jako robotický terapeut.

Kde je tedy možné tohoto robota najít? Momentálně se zkouší na univerzitní klinice Univerzity Miguele Hernándeze. Cílem testovacího provozu je především zjistit, jak moc tento robot může zlepšit terapeutická sezení. Vědci také stále vymýšlí nové způsoby, jak ještě lépe AISOY1 využít, a přinést tak další výhody do léčby.

V budoucnosti totiž vědci chtějí robota AISOY1 využívat jako asistenta i při léčbě jiných dětských nemocí. Těmi se myslí například porucha pozornosti, hyperaktivita a podobné problémy, kterými děti trpí. Ve výsledku by robot měl dítěti především pomoct rozvíjet jejich kognitivní, sociální, emocionální a komunikační dovednosti.

Funguje to tak, že robot například vyjadřuje nějaké emoce, které se dítě učí rozpoznávat. AISOY1 také hraje s dítětem různé hry, které se zaměřují na rozvíjení různých dovedností. Dětský pacient by si měl s robotem vytvořit i emocionální vztah, což by mělo celkově pozvednout úroveň terapeutických sezení.

Podobného sociálního robota pro děti vyvíjí i vědci na univerzitě v Tilburgu. Tento roztomilý robot však nemá své využití při terapeutických sezeních, ale při výuce cizích jazyků. Princip je však velmi podobný, děti berou robota jako hračku, a proto se ho nebojí.

Zdroj: phys.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek