Mercedes vyjel na německé dálnice s autonomním truckem Actros

Mercedes vyjel na německé dálnice s autonomním truckem Actros
, , aktualita
Autonomní vozidla čím dál častěji dostávají od států povolení k testům na reálných silnicích v reálném provozu. Mercedes-Benz Actors je prvním nákladním vozidlem, které dostalo funkci automatického řízení s možností testování na německých dálnicích.reklama
Společnost Daimler (pod kterou spadá např. Mercedes) je jedním z průkopníků na poli autonomních vozidel. V květnu představila v USA samořídící se nákladní automobil Freightliner Inspiration Truck, nyní představuje nákladní automobil Mercedes-Benz Actros, který disponuje funkci autonomního řízení na dálnicích. Protože provoz bez zásahů řidiče není ve většině států schválen, řidiči si této funkce zatím moc neužijí, což se ale v průběhu času může změnit. Pro včerejší test dostal Mercedes povolení od Bádenska-Württemberska a byla provedena testovací jízda na zdejších dálnicích.


Autonomní Mercedes-Benz Actros Highway Pilot

Zdroj: YouTube/Daimler AG


Té se zúčastnil zdejší premiér Winfried Kretschmann a zástupce výkonné rady Daimleru Wolfgang Bernhard. Trasa o délce 14 kilometrů vedla po dálnici A8 mezi Denkendorfem a Stuttgartem. V průběhu jízdy byla aktivována funkce Highway Pilot, která se právě starala o samostatné řízení vozidla bez zásahu řidiče. Systém se skládá z radaru, stereo kamery a adaptivního tempomatu ACC. Řidič je nicméně za vozidlo stále odpovědný, takže i nadále musí hlídat okolní dopravu.Systém nabídne převzetí řízení v momentě, kdy auto vjede do pravého pruhu dálnice. Řidič pak může povolit nebo zamítnout tuto funkci jednoduchým stiskem tlačítka. Systém pak hlídá 80km/h rychlost a bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Pokud jsou podmínky velmi špatné a systém by nemohl správně pracovat, varuje řidiče zvukovými i světelnými signály o tom, aby převzal kontrolu nad řízením. Pokud se tak nestane, vozidlo samo zastaví. Společnost Daimler dále tvrdí, že díky inteligentnímu řízení, předvídání a optimalizovanému řazení může automobil dosahovat až o 5 % nižší spotřeby než při řízení člověkem. Funkce Highway Pilot už doposud byla otestována na 20 tisících testovacích kilometrech v Německu a USA. Podle Daimleru tento systém snižuje únavu řidiče až o 25 %.

Zdroj: daimler.com, rt.com, yahoo.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře