www.svethardware.cz
>
>
>

Micron: GDDR5X už jsou ve výrobě

Micron: GDDR5X už jsou ve výrobě
, , aktualita
Když se objevila informace, že nové GeForce chystané pro vypuštění v době Computexu mají využít paměti GDDR5X, nesedělo nám to s dřívějším prohlášením firmy Micron o začátku jejich výroby. Nyní už je vše jasné, Micron už je nějakou dobu vyrábí.reklama
Paměti GDDR5X od firmy Micron byly dle jejího vyjádření ještě na konci letošního března k dispozici ostatním firmám pouze jako vzorky, které umožnily vyrábět grafické karty s kapacitou až 16GB a 256bitovým rozhraním. Toho ostatně NVIDIA zatím ani nevyužila, neboť její pascalové novinky obsahují 8 GB paměti GDDR5X (10 Gb/s). Jenomže Micron nijak nezměnil své předchozí vyjádření o tom, že chce takové paměti začít ve velkém vyrábět teprve od letošního léta, i když už bylo jasné, že NVIDIA je někde brát musí.

Informace o nových kartách využívajících GDDR5X, které si NVIDIA chystá pro představení na Computexu (nakonec se událo ještě dříve) a chce je vypustit na trh nedlouho poté, tak působily zmatečně. Ze dvou možností, tedy že buď první Pascal využijí ještě GDDR5, nebo GDDR5X už opravdu budou k dispozici, se naštěstí jako pravdivá ukázala ta druhá. Jenomže i tak nám technologie GDDR5X zatím nepřinesla nic úžasného, neboť zatím ji využívá pouze GeForce GTX 1080, a to na 256bitovém rozhraní s celkovou propustností 320 GB/s. Ta rozhodně není nevídaná, ale díky tomu, že první GDDR5X mají propustnost 10 Gb/s a ne 7 Gb/s jako GDDR5 na kartách Maxwell, může NVIDIA využít jednodušší a levnější PCB. Dále lze očekávat, že rychlost pamětí GDDR5X postupně poroste, a to možná až na maximálních 16 Gb/s. Kdyby NVIDIA použila rovnou takové paměti, pak by se dostala se stávající sběrnicí na 512 GB/s jako u pamětí HBM1.

Micron už oficiálně ohlásil, že paměti GDDR5X jsou vyráběny ve velkém, i když nebylo zmíněno, jak dlouho už to platí. Dle dříve uvolněných materiálů firma měla za úkol dostat na trh nejdříve 10 až 12Gb/s paměti. Nyní je otázka, jak na tom je s GDDR5X společnost AMD, neboť ta měla o ně přirozeně také zájem. Její aktuální karty využívají až 512bitovou sběrnici a 6Gb/s paměti, což jim dává až 384 GB/s. Pokud chce ale AMD u svých Polaris nabídnout co nejlepší poměr výkonu a ceny, tak na tak širokou sběrnici můžeme zapomenout. Pravděpodobně půjde cestou využití rychlejších pamětí, však i staré GDDR5 už nabízí 8 Gb/s. Je možné, že výsledných 256 GB/s na 256bitové sběrnici (jako u GTX 1070) bude všem kartám s GPU Polaris stačit a s GDDR5X se na grafikách AMD zatím ještě nesetkáme.

Zdroj: VideoCardz
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek