www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft čelí v Číně hrozbě v podobě „klonu“ Windows XP

Microsoft čelí v Číně hrozbě v podobě „klonu“ Windows XP
, , aktualita
Nedávno jsme psali o velkých plánech Microsoftu s Windows 10 v Číně. Ty ovšem začíná hatit Neokylin – čínský vizuální klon Windows XP založený na Linuxu. Jako by to nestačilo, dodává se k němu vizuální klon Office.reklama
Před krátkou dobou jsem psal (tady) o plánech MicrosoftuWindows 10 v Číně. Redmond dokonce obětoval vlastní vyhledávač Bing ve prospěch čínského Baidu výměnou za jeho podporu. Tahle strategie ovšem dostává přinejmenším trhliny přímo z Číny. Nejde o tam běžné softwarové pirátství ani o komerční konkurenci.

Jde o vizuální klon jeho vlastních Windows XP, navíc založený na Linuxu. Na čem také jiném, že? Samozřejmě je dostupný zdarma. A podle všeho to vypadá, že Microsoft pomalu začíná mít v Číně větší než malý problém. A jeho strategie, o níž jsem už minule lehce zapochyboval, dostává parádní úder, který Microsoft možná vůbec nečekal. Pojďme si to všechno zrekapitulovat.

Windows XP byla a jsou v Číně nesmírně oblíbená. Dodnes mají asi čtvrtinové zastoupení. Zprávu o ukončení jejich podpory nesli Číňané velmi nelibě, jakkoli ji Microsoft avizoval dlouho předem a opakovaně. Milióny počítačů s Windows XP by určitě byly pro redmondskou pokladnu vítaným a nemalým příjmem z upgradů. Ovšem čínská vláda v reakci na konec podpory verze XP prý zakázala nákup verze 8 ve státní správě.

Možná je to čínskou mentalitou danou jejich starobylou kulturou, možná je to dané politickým systémem, ale Čína má slabost pro vlastní řešení. Tak mě napadá, že nejen Čína, ale třeba i Rusko. Je to podobnost čistě náhodná, nebo mají tyhle kulturně a politicky odlišné systémy slabost pro cokoli, co není západní, ale jejich vlastní? No nic, prostě čínská vláda kdysi rozhodla, že bude vyvíjet Kylin.

To byl jejich vlastní operační systém založený původně na FreeBSD, který posléze nahradili Linuxem. A jako jedna z větví Kylinu se objevil Neokylin, který údajně vychází z Fedory. Jeho hlavním rysem je velká vizuální podobnost s Windows XP. Stejně vypadají nejen základní prvky UI, ale třeba i složky Tento počítač, Dokumenty, Ovládací panely a podobně.

Neokylin vyvíjí společnost China Standard Software a už ho instalují i renomované společnosti. Čínské zastoupení Dellu uvádí, že poslední dobou už 40 % svých počítačů (od notebooků po pracovní stanice) dodává s Neokylinem. Takže to rozhodně nevypadá, že půjde o marginální záležitost. Navíc tah s okopírovaným designem ikspéček je téměř geniální, protože díky němu je pro uživatele přechod podstatně snazší.

Aby nebyl špatným zprávám pro Microsoft konec, s Neokylinem se dodává kancelářský balík NeoShine, který velmi zdařile napodobuje vzhled starších verzí Microsoft Office (těch před ribbonem). Takže uživatelé mají celkem ucelené řešení. Možná je to zpráva pro Microsoft – měnit zavedené a fungující věci nemusí být vždy a všude nejlepší řešení.

A pokud máte pochybnosti o čínských kořenech Neokylinu a původnosti celého řešení, když je založený na Fedoře a Windows XP, tak přiznávám, že mě to také napadlo. Jenže Číňanům je to úplně jedno a tenhle koncept na ně evidentně zabírá.

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek