Microsoft Windows 10: upgrade zdarma a holografie

Microsoft Windows 10: upgrade zdarma a holografie
, , aktualita
Microsoft se včera na plánovaném setkání v Redmondu rozpovídal nejen o samotném operačním systému Windows 10, který bude skutečně jako upgrade zdarma. Vedle toho se ale objevily i nové pojmy jako Surface Hub nebo HoloLens.reklama
Nejdříve tedy k onomu upgradu. Již dříve se mluvilo o tom, že na Windows 10 budou moci zdarma přejít uživatelé, kteří mají nainstalován starší systém, a to možná i Windows Vista. Nyní se ukázalo, že až tak daleko do minulosti se nabídka vztahovat nebude a tu možnost budou mít uživatelé systémů Windows 7 a Windows 8 a 8.1 (v jakékoliv verzi), přičemž to bude samozřejmě platit i pro telefony s Windows Phone 8.1. Limitem je pouze to, že na nový systém musíte přejít do jednoho roku po vypuštění finální verze Windows 10.

Microsoft k tomu sdělil, že v jeho záměru je poskytnout pro zařízení aktuální software zdarma, a to po dobu jejich životnosti. Znamená to tedy, že i do budoucna bychom měli mít možnost zdarma aktualizovat operační systém na počítači, tabletu či telefonu, ale pokud bude rozhodnuto, že daný hardware je už zastaralý, budeme mít smůlu. O tom bude moci snadno rozhodovat i sám Microsoft, protože plánuje přijít také s vlastní řadou počítačů. Otázka je, o co konkrétně půjde.

Firma také plánuje vytvořit novou třídu aplikací, které budou pracovat napříč platformami. Jde o Photos, Videos, Music, Maps, People & Messaging a Mail & Calendar, jež poběží na PC stejně jako na Xboxu či mobilních zařízeních. Poslouží zde i již dřívě zmíněný režim Continuum, který dokáže uživatelské rozhraní přizpůsobit tomu, jak právě využíváme svůj počítač 2 v 1. Dá se to pochopit tak, že pokud schováme klávesnici, zapne se tabletový režim s rozhraním Metro a pokud budeme 2 v 1 používat jako klasický notebook s myší, měl by se objevit klasický desktop.

Nyní už k novým funkcím a zařízením. Nedávno jsme mluvili o firmách Google a Magic Leap, které dohromady plánují vytvořit velmi pozoruhodný systém rozšířené reality, která zapadne do okolního prostředí, přičemž v podstatě to samé si chystá také Microsoft. Ten ale mluví o produktu HoloLens a o přicházející éře holografie, ovšem pod holografickým zařízením si představíme spíše něco, co opravdu vytváří trojrozměrný obraz v prostoru. V případě HoloLens to ale zajistí speciální brýle, takže jde spíše o virtuální holografii.

Stejně jako v případě Magic Leap má brýlemi tvořený obraz zapadat do okolního prostředí. Systém tak využije třeba rovné plochy pro to, aby na ně připnul virtuální televizní obrazovku a na rovné desce stolu může ukázat výřez z krajiny. Ovládání bude zajištěno hlasem nebo gesty.


Pak tu máme Microsoft Surface Hub, což je velký interaktivní displej / tablet, který může nahradit prostou bílou tabuli pro fixy nebo papír. Již dnes se tedy i v našich školách využívají modernější nástroje, jako jsou například projektory s interaktivními pery a Surface Hub bude další možností. Reagovat bude na pero, dotyk prstů, hlas a samozřejmě bude vybaven systémem Windows 10 a balíkem Office. Ve firmách se využijí především aplikace OneNote nahrazující tabuli a pro komunikaci pak Skype. Microsoft plánuje přijít se dvěma velikostmi displeje, a to s 55" a pak s 84", přičemž do zařízení bude integrována i kamera či kamery a také potřebná rozhraní - HDMI, NFC, Bluetooth, Wi-Fi, atd.


Microsoft pak nezapomněl ani na Cortanu a uvedl, že se o funkci hlasového asistenta mnoho dozvěděl z jejího nasazení (prozatím alfa a betaverze) na platformě Windows Phone, což si ale my v našich končinách zatím vyzkoušet nemůžeme. Firma ale usoudila, že už je čas na nasazení Cortany i na desktopech a tabletech s předběžnými verzemi systému Windows 10. Cortana nám má umožnit počítač kompletně ovládat, takže by měla reagovat na příkaz pro otevření složky, nalezení fotografií, dále budeme moci diktovat e-maily nebo zjišťovat informace o počasí. Cortana se má stát součástí i chystaného prohlížeče Spartan, což je tedy logické, když oba tyto názvy mají původ v herní sérii Halo.

V průběhu posledního týdne měsíce února přijde na svět poslední verze Windows 10 Technical Preview a po ní by měla příště následovat už Consumer Preview. Vedle toho bude v únoru dostupná i testovací verze Windows 10 pro telefony Lumia.

Zdroj: Microsoft
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek