MSI a ASRock představují své první desky s AM1

MSI a ASRock představují své první desky s AM1
, , aktualita
Společnost AMD dnes oficiálně představila zbrusu novou platformu pro úsporná APU řady Kabini, které využívají socket AM1. Na to ihned začali reagovat výrobci základních desek a představují své modely.reklama
Své první dva modely pro socket AM1 už mimochodem představila společnost Gigabyte a nyní ji následují další dvě firmy. MSI si připravila desku s prostým označením AM1I, která staví na formátu Mini-ITX, využívá klasické konektory pro napájení, tedy 24pinový ATX a 4pinový pro přídavné napájení procesorů, i když je zřejmé, že APU s TDP 25 W by snad nic takového ani nemusely potřebovat.

Už z prvního pohledu je vidět, že na této desce opravdu není žádná čipová sada, neboť její práci zastane samotné APU. Na desce alespoň zbyde dost místa pro ostatní komponenty, které tu tedy jsou v základní nabídce, jakou poskytují Kabini. Máme tu tedy dva porty SATA 6 Gbps, dva USB 3.0, Gb Ethernet, 6kanálové audio a vedle toho dva USB 2.0, PS/2 pro klávesnici a myš a také sestavu obrazových konektorů HDMI, DVI a D-Sub. Paměti DDR3 můžeme zasunout do dvou slotů DIMM a pak tu je vedle PCI Express x16 také vidět jeden slot mini PCIe pro poloviční karty, takže si budeme moci nainstalovat i modul s Wi-Fi a Bluetooth.

Společnost ASRock si připravila rovnou tři desky, a to dvě rovněž formátu Mini-ITX a pak jednu Micro ATX. Ta dostala označení AM1B-M a dvě menší pak mají název AM1H-ITX a AM1B-ITX. Velká deska využívá klasické konektory ATX a EPS a procesoru nabídne třífázové napájení. Mezi její sloty patří jeden velký PCI Express 2.0 x16 a jeden PCI Express 2.0 x1, dále tu máme opět po dvou portech SATA 6 Gbps a USB 3.0, ovšem vedle čtyř USB 2.0, jednoho PS/2, RJ-45 a audio konektorů tu je už jen jeden analogový obrazový výstup a kupodivu žádné digitální.

Modely AM1H-ITX a AM1B-ITX si jsou trošku podobné, ale to neplatí s ohledem na nabídku zadních portů. Zajímavá je především deska AM1H-ITX, do jejíž výbavy patří kulatý napájecí konektor, což napovídá, že krom klasického zdroje budeme moci počítač napájet i pomocí externího adaptéru. Ve specifikacích je označen pouze jako vstup pro stejnosměrné napětí a blíže se mu výrobce kupodivu nevěnuje, ačkoliv je to velmi zajímavá součást desky. Až z manuálu se tak dozvíme, že jde opravdu o alternativní možnost pro napájení desky, a to pomocí 19V adaptéru. Do konektoru bude pasovat jack s vnějším průměrem 5,5 mm a vnitřním 2,5 mm a výrobce doporučuje 65W a 90W adaptéry, jaké nabízí třeba Delta nebo Lite On.

Tato deska také poskytne lepší výbavu s ohledem na multimédia, do níž patří více zvukových výstupů a navíc optický S/PDIF. Druhý zase nabídne port LPT. Oba modely pak mají tři obrazové výstupy HDMI, DVI a D-Sub, slot PCI Express x16, dva SO-DIMM a rovněž čtyři porty SATA 6 Gbps. Je tedy jasné, že tu musí být nějaký přídavný kontroler, protože samotné APU má pouze dva. Nechybí tu ani slot pro karty mini PCIe

Ze všech desek je tak zajímavá především AM1H-ITX, kterou budeme moci napájet pomocí adaptéru a ne klasickým zdrojem, což nám dává šance si snadno vytvořit velmi tichý počítač nenáročný na údržbu. Výrobce dokonce nezapomněl ani na to, že bude třeba napájet úložná zařízení, takže má hned vedle SATA portů jeden konektor SATA Power. otázkou je, kolik zařízení z něj zvládne napájet, neboť o tom se její manuál (PDF) nezmiňuje.

Zatím se také nedozvíme ceny ani dostupnost.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek