Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake

Na deskách MSI můžeme už také taktovat běžné Skylake
, , aktualita
Společnost ASRock nedávno jako první výrobce základních desek zprovoznila přetaktování desktopových procesorů Skylake, které nepatří do odemčené série K. Otevřela tak cestu ke zvýšení výkonu třeba i levných Core i3 či Pentií.reklama
Server TechSpot nedávno již vyzkoušel na desce ASRock přetaktovat uzamčený procesor a podařilo se mu dostat Core i3-6100 na 4,7 GHz. Klíčem přitom je ne úprava nastavení násobiče, ten je stále uzamčen, ale navyšování frekvence Base Clock (BCLK). Ta byla u starších generací ještě spojena přes další násobiče s jinými částmi systému, třeba se sběrnicí PCI Express, takže její navyšování negativně ovlivňovalo stabilitu systému. Nyní to ale už neplatí, takže můžeme Base Clock zvyšovat v podstatě libovolně, přičemž na přetaktování moderních procesorů není třeba jít vysoko.

Takový Core i3-6100 má výchozí nastavení taktu 37 x 100 MHz, tedy 3,7 GHz, takže pro dosažení 4,7 GHz stačilo zvednout BCLK na 127 MHz, což by měly zvládnout i levné desky s čipsetem Intel Z170. Nyní tedy tuto možnost přetaktování nabízí i společnost MSI, která vydala nové verze BIOSu pro základní desky XPOWER GAMING TE, GAMING M9, GAMING M7, GAMING M5 a G45 GAMING. Příslušné BIOSy můžete najít zde.

Je přitom jen otázkou času, kdy se stejnou možností přijde i společnost Gigabyte, Asus a popřípadě i jiné menší firmy. Stejně tak v případě MSI a ASRock by se možnost přetaktování běžných Skylake měla postupně rozšířit mezi další modely s čipsetem Z170. Je třeba ale také podotknout, že takové přetaktování lze provádět bez zapnutého integrovaného GPU, čili s nainstalovanou samostatnou grafickou kartou. Otázka také je, jak na tento vývoj zareaguje Intel, neboť je zřejmé, že procesory Core i7-6700K a Core i5-6600K tímto značně ztratily na atraktivitě. Je tedy možné, že nám to Intel brzy nějakým způsobem znemožní.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
30.9.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek