www.svethardware.cz
>
>

Nanostruktury z DyCo5 zlepší kapacitu a stabilitu disků

Nanostruktury z DyCo5 zlepší kapacitu a stabilitu disků
, , aktualita
Technologie Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR) umožnila zvýšit hustotu dat pevných disků, ale má i své problémy jako nižší stabilitu a potřebu vysokých teplot pro práci. Nové materiálu z dysprosia a kobaltu pomohou zvýšit hustotu dat i stabilitu.reklama
Potřeba vyšších hustot dat je nekonečná. Jednou z posledních technologií, která se v reálu používá, je Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR), která umožnila znatelně zmenšit velikost plochy na uložení jednoho bitu. Aby disk mohl s tímto místem pracovat a upravit informaci, musí jej nejprve zahřát na teplotu několik set stupňů Celsia pomocí speciálního laseru. A aby to nebylo tak jednoduché, s natolik zmenšenými rozměry začíná klesat i stabilita záznamu. Výzkumníci z Helmholtz Zentrum Berlin (HZB) proto přišli s technologií, která toto řeší. Dovoluje dosáhnout vyšších kapacit (hustoty dat), současně také snižuje požadavky na teplotu a zlepšuje i stabilitu.


Membrána z DyCo5


Místo železa a platiny se zde používá materiál z dysprosia (prvek s atomovým číslem 66) a kobaltu. Přesněji jde o materiál DyCo5, který je použit na nanomembráně s tvarem připomínající včelí plástev. Nanootvory drží informaci a mají jen 68 nanometrů v průměru. Vzdálenost jednotlivých otvorů je pak 105 nanometrů.


Nová technologie využívající DyCo5


Magnetické momenty jsou kolmé k rovině, což dle tvůrců zlepšuje stabilitu vůči externímu magnetickému poli. Jak již bylo řečeno, výhodou nového systému je i nižší náročnost, neboť pro práci s informací je potřeba zahřátí na teplotu jen 80 °C místo několik set stupňů jako u klasického HAMR. Nová technologie je tedy energeticky úspornější a také i rychlejší. Zatím ale není jasné kdy (a zda vůbec) se této technologie dočkáme v reálných úložných zařízeních.

Zdroje: spectrum.ieee.org, helmholtz-berlin.de
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek