www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA díky Messengeru zveřejnila první topografii Merkuru

NASA díky Messengeru zveřejnila první topografii Merkuru
, , aktualita
V minulém roce se na povrch Merkuru zřítila sonda Messenger, která v té době již měla odpracováno a díky ní se můžeme podívat na první topografické mapy této planety. Zveřejnila je americká NASA.reklama
Sonda Messenger již dříve přinesla nové informace o planetě Merkur, která obíhá ze všech v naší soustavě nejblíže Slunci. Její mise trvala na oběžné dráze mnohem déle, než bylo plánováno. Sonda odstartovala v létě roku 2004 a v březnu 2011 začala svou práci na oběžné dráze Merkuru, což mělo dle původního plánu trvat přibližně rok. Jenomže Messenger pracoval až do jara předchozího roku, kdy mu došlo palivo, a tak se nakonec 30. dubna rozbil o povrch planety. Za svou kariéru stihl obkroužit Merkur celkem 4104krát chráněn svým keramickým "slunečníkem".
první snímek Merkuru zachycený Messengerem -


Messenger měl za úkol prozkoumat povrch Merkuru a jeho složení, pokusit se zjistit něco o jeho geologické historii a také jeho řídké exosféře. Vědci také doufali, že jim sonda pomůže zjistit, jak je to s jádrem planety a jeho magnetosférou. Messenger je rovněž vůbec první sonda, která se dostala na oběžnou dráhu Merkuru.
výřez z topografické mapy a místo, kde Messenger nakonec dopadl na povrch


Vytvoření podrobné topografické mapy nebylo v původních cílích mise Messengeru, neboť ten až ke konci svého života sestoupil z vysoké výstředné oběžné dráhy mnohem níže a pohyboval se 5 až 35 km nad jejím povrchem. To mu umožnilo s využitím jeho laseru vytvořit kompletní a detailní mapu.
topografická mapa Merkuru


Jak se ukázalo, rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem na Merkuru je přes 9 kilometrů, jak ukazuje barevná škála. Lepší představu vám ale dá následující video:


Vyvýšené části povrchu planety jsou tvořeny především historickými vulkanickými erupcemi a také jsou jasně vidět nesčetné krátery po dopadu těles. Žádná část povrchu tak není ani přibližně tak stará jako samotná planeta. A když jsme si ukázali první fotografii Merkuru pořízenou Messengerem, ukážeme si i tu poslední, kterou už zcela zaplňuje vnitřek kráteru Jokai o průměru 93 km.

poslední snímek Messengeru


Messenger odhalil také zásobu vodního ledu v severní části planety, kde se mají také pravděpodobně nacházet organické materiály připomínající dehet, jež pokrývají led. To je znázorněno červenou a žlutou barvou. Merkur se tak nejspíše také stal cílem komet, jež tyto materiály přinesly s sebou, stejně jako na Zemi.

Další fotografie s rovněž pozměněnými barvami ukazuje rozložení starého a nového materiálu. Oranžová reprezentuje hladší povrch planety tvořený mladšími vulkanickými pláněmi. Modrá zase označuje starší vykukující okraje kráterů.

Messenger bude sloužit i nadále. Vědci mají pochopitelně přesné údaje o tom, kdy a kde dopadl, a tak je mohou využít pro misi sondy BepiColombo evropské ESA, která se má k planetě dostat v roce 2024. Ta se zaměří na místo dopadu a bude moci sledovat, jakým vývojem prošlo a zda se na něm nějak podepsaly pochody na samotné planetě či dopad mikrometeoritů.

Zdroj: messenger.jhuapl.edu
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek