www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA TESS: hon na exoplanety začne příští rok

NASA TESS: hon na exoplanety začne příští rok
, , aktualita
Aktuálně je při hledání exoplanet využíván vesmírný teleskop Kepler provozovaný americkou NASA, ovšem ten by měl už brzy zastínit nový satelit TESS. Ten by měl startovat už v příštím roce jako nástupce Kepleru.reklama
Kepler už dokázal objevit zdaleka nejvíce exoplanet ze všech zařízení, co k tomu byla využita, ale toto zařízení už dvojnásobně překročilo svou plánovanou životnost a také že už mu dávno začaly selhávat setrvačníky pro ovládání polohy a nasměrování. Stejně jako je JWST (James Webb Space Telescope) nástupce Hubbleova teleskopu, i Kepler má svého pokračovatelle, a to satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Ten má zaměření na exoplanety přímo ve svém názvu, takže je jasné, co bude hlavní náplní jeho práce. Hledat je bude ve viditelném a infračerveném spektru a stejně jako Kepler pomocí tranzitní metody. Bude tak sledovat stovky až tisíce hvězd a pátrat bude po měřitelných poklesech jasu, jež napovídají, že přes ně zrovna přešlo nějaké těleso.

Jenomže Kepler se dokáže zaměřit na velice malou oblast vesmíru, kvůli čemuž umí sledovat jen málo hvězd. Úhel záběru satelitu TESS bude větší, takže ten bude moci dohlížet nad nějakými 200.000 hvězdami, které se nachází několik set světelných let od Země. Kepler se přitom zaměřil na hvězdy vzdálené asi 3000 světelných let.

Aby byla celá věc pro operátory satelitu jednodušší, TESS rozdělí své sférické pozorovací pole na 26 částí. Jednotlivé fotoaparáty pak budou průběžně sledovat nejjasnější hvězdy v dohledu a měřit jejich jas každé dvě minuty. Z nasbíraných dat budou astronomové poté určovat, jak velké jsou nalezené exoplanety i jak dlouho jim trvá jeden oběh kolem své hvězdy. Jak můžete vidět na následujících obrázku, směrem k pólům pomyslné sféry se obdélníková pozorovací pole stále více překrývají, což znamená, že oblasti u samotných pólů budou v podstatě pod neustálým dohledem. Na druhou stranu jsou tady i hluchá místa označená šedě, která nebudou pokryta vůbec.

TESS nepatří mezi velké teleskopy, jako je Hubble. Jedná se o zařízení třídy Explorer podobně jako Swift, který pátrá po záblescích záření gama. Chystaný JWST (třída Observatory) už bude pořádně velké zařízení s mnohem větší plochou zrcadel v porovnání s Hubbleovým teleskopem a právě to se zaměří na exoplanety, které TESS (nebo ještě Kepler) objeví.

Hledání exoplanet ale nebude jedinou pracovní náplní satelitu TESS. Bude také moci příležitostně sloužit ke sledování černých děr, supernov a různých jiných vesmírných objektů a událostí. Jde zvláště o ty krátkodobé, jako je doprovodný záblesk viditelného světla, který doprovází záblesky gama. TESS bude mít také unikátní oběžnou dráhu, kterou ještě žádný jiný satelit nevyužil. Použije totiž lunární orbitu P/2, což je velice eliptická orbita, jež umožní sledovat vytyčenou oblast v místě, kde jsou vyváženy gravitační vlivy Měsíce a Země. Vynesení na tuto dráhu zajistí raketa Falcon 9 FT (Full Thrust) soukromé společnosti SpaceX.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek