www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA oživuje Kepler a představuje GK210

NVIDIA oživuje Kepler a představuje GK210
, , aktualita
Od společnosti NVIDIA bychom v těchto dnech čekali spíše představení čipu GM110 (Maxwell) jako nástupce nejvýkonnějšího Kepleru GK110. Ovšem namísto toho firma představuje novinku v podobě GK210, která ovšem není určena pro herní karty.reklama
NVIDIA již dříve v tomto roce představila první karty generace Maxwell, a to GeForce GTX 750 (Ti), jež nedávno zastínil nástup karet s čipy GM204, čili GeForce GTX 980 a GTX 970. Dle posledních zpráv můžeme očekávat brzký příchod karty GeForce GTX 960 a především TITAN II. A zatímco GTX 960 má být založena také na GM204, od TITAN II bychom už očekávali nástupce GK110, čili GM110.

Co tedy přimělo firmu NVIDIA přijít s novým čipem Kepler namísto Maxwellu, když právě nová generace zastiňuje starou svou vysokou efektivitou? Maxwell GM204 využívá užší paměťovou sběrnici (256bit), kterou nahrazuje kompresí textur, ovšem to nemůže uspokojit HPC aplikace, které lační především právě po vysoké datové propustnosti. A tu nabízí právě Kepler, čili zde máme nový čip GK210.

Ten se uplatní u nové karty Tesla K80, respektive na ní najdeme dva čipy GK210. Každý z nich má 2496 CUDA jader, což dává celkových 4992. Každý má také 384bitovou paměťovou sběrnici pro 12 GB paměti GDDR5, čili celkových 24 GB. NVIDIA se rozhodla pro spíše nízké takty, a to 562 až 875 MHz u GPU a paměti pracují na 5 GHz. Však jde o karty, u nichž je na prvním místě spolehlivost a bezchybnost.

Co se tedy změnilo? Čipy GK210 by měly být v porovnání s GK110 výrazně energeticky efektivnější, však celá karta je chlazena pasivně, respektive se bude spoléhat na průtok vzduchu skrz serverou (blade) skříň. Její celkové TDP je 300 W, čili pouze 150 W na jedno GPU + jeho sadu pamětí. Starší jednočipová Tesla K40 má přitom TDP 235 W.

GK210 má navíc dvojitou shaderovou cache, takže každá z patnácti jednotek SMX má 128 kB shader cache oproti 64 kB u GK110 a registrový soubor u SMX je také se svými 512 kB dvojnásobný. Shader tak může využít více proměnných, které v případě nedostatku cache u SMX musí být uloženy ve vyšší cache nebo dokonce v hlavní paměti grafické karty. Otázkou je, jak toto pomůže celkovému výpočetnímu výkonu nové Tesly.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře