www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Pascal GP104 se ukázal, GP106 je také na cestě

NVIDIA Pascal GP104 se ukázal, GP106 je také na cestě
, , aktualita
Na webu se objevila první fotografie čipu NVIDIA Pascal verze GP104, která se stane základem pro nové karty GeForce GTX 1080 a GTX 1070. Známé jsou už také jeho rozměry, a tedy i přibližný počet tranzistorů, který jej bude tvořit.reklama
Naposledy jsme se od DigiTimes dozvěděli, že NVIDIA chce představit herní karty GeForce řady 1000 na Computexu. To stále platí a má jít o karty GeForce GTX 1080 a GTX 1070, které využijí zbrusu nové 16nm GPU GP104 generace Pascal. Na to se můžeme už podívat na fotografii pocházející ze serveru Chiphell.com. Z něj také můžeme vyčíst základní údaje.

Pokud tedy autor fotografie měřil správně, půjde o čip zabírající plochu až 300 mm čtverečných, což je asi o 100 méně v porovnání s GM204 použitém na kartách GeForce GTX 980 a GTX 970 nebo poloviční plocha v porovnání s GM200 na GTX 980 Ti a TITAN X. Jde však o 16nm výrobní technologii, která dokáže na stejný prostor vměstnat daleko více tranzistorů a zde by jich díky tomu na GP104 mělo být mezi 7,4 a 7,9 miliardami. To se už velice blíží k hranici 8 miliard, což je právě počet tranzistorů na GM200 (GM204 mají 5,2 miliard). Pokud by tak NVIDIA provedla jen die-shrink karet Maxwell, měla by mít nová GeForce GTX 1080 výkon přibližující se dnešní TITAN X. Jenomže vedle toho je ve hře i nová architektura Pascal, která by mohla a měla ještě něco přidat.

Na architekturu Pascal jsme se krátce podívali už při představení čipu NVIDIA GP100 a jak se ukázalo, Pascaly využijí výrazně přepracované SM (Streaming Multiprocessor), jež budou obsahovat polovinu shaderů než u GPU Maxwell. To znamená, že každý shader (či CUDA jádro) bude mít k dispozici více paměti a hardwarových prostředků vůbec, takže bude moci pracovat efektivněji. Jinými slovy, pokud by se objevil čip Pascal s dvojnásobkem tranzistorů, neznamená to, že bude mít také dvojnásobný (nebo téměř dvojnásobný) počet shaderů. Bude jich sice více, ale ne o tolik, jenže budou efektivnější. Vyšší počet tranzistorů tak padne především na různé buffery, schedulery, cache či registry.

Vedle samotného GPU jsou ale na fotografii vidět také dva paměťové čipy GDDR5 od firmy Samsung, a to typ K4G80325FB-HC25. Ty najdeme ve výše uvedené tabulce hned nahoře a z označení HC25 je zřejmé, že to jsou 8GHz (efektivně) paměti. To by mělo novým GeForce poskytnout o něco vyšší propustnost než starším Maxwell, které využívají přinejlepším 7GHz paměti GDDR5. Kapacita čipů je mimochodem 8 Gb, takže by GTX 1080 a GTX 1070 měly nabídnout 8 GB VRAM.

Nakonec je tu informace, že obě nové GeForce už jsou v běžné produkci a NVIDIA je chce fyzicky představit na Computexu, přičemž se svými upravenými verzemi karet mají na tento veletrh přicestovat už i výrobci grafických karet (AIB partneři).

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře