www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA prý chystá hned tři karty s GP104 včetně GTX 1080 Ti

NVIDIA prý chystá hned tři karty s GP104 včetně GTX 1080 Ti
, , aktualita
Tento týden se roztrhl pytel s různými více či méně zaručenými informacemi a spekulacemi o chystaných herních kartách NVIDIA s čipy Pascal. Nyní se objevilo i to, že na GP104 mají být založeny hned tři karty včetně nástupce GTX 980 Ti.reklama
Včera jsme se podívali na to, co je zatím známo (nebo co se šušká) o grafických čipech NVIDIA GP104 a GP106 "Pascal". Mluvilo se o tom, že právě na GP104 mají být založeny grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1080 a 1070. Nyní se mluví i o tom, že na stejném čipu bude založen i nástupce GTX 980 Ti, čili GTX 1080 Ti. Každý tento čip má být výrazně rychlejší než jeho maxwellovský předchůdce.

Následující tabulka ukazuje, co máme očekávat a jaká GPU generace Pascal nahradí starší Maxwelly. To se prý již aktuálně děje.


Grafické karty s GPU Maxwell
GPU Maxwell
GPU Pascal
Grafické karty
Dostupnost
NVIDIA GeForce GTX 980 Ti
GM200-310-A1
GP104-400-A1
referenční i AIB
začátek června
NVIDIA GeForce GTX 980
GM204-400-A1
GP104-200-A1
referenční i AIB
začátek června
NVIDIA GeForce GTX 970
GM204-200-A1
GP104-150-A1
pouze AIB
střed června


NVIDIA totiž má na začátku června představit první herní Pascaly, které budou zakrátko poté k dispozici. To už bylo zmíněno z více zdrojů, takže můžeme doufat, že to tak skutečně bude. Ostatně červen už není tak daleko. Mluví se také o tom, že NVIDIA už svým partnerům nedodává čipy GM200 a GM204 pro karty GeForce GTX 970, GeForce GTX 980 a GeForce GTX 980 Ti, což tedy neznamená, že tyto karty ihned po příchodu nových modelů zmizí z trhu. AIB partneři jich mají na skladech dost, takže se můžeme těšit na jejich zlevňování.

Na trh se tak mají dostat hned tři verze čipu GP104, jedna plná a dvě osekané. Nejdříve se máme dočkat dvou výkonnějších a nedlouho poté by následovala neslabší verze s GP104, nástupce dnešní GeForce GTX 970, která navíc nemá být k dispozici v podobě referenční karty od NVIDIE. Výrobci tedy budou muset přijít s vlastním PCB, což byl právě i případ GTX 970. Pouze někteří výrobci karet reagovali na požadavek zákazníků a nabídli i karty s referenčním chladičem od NVIDIE. Začíná se nám to trošku zamotávat, neboť GTX 980 Ti byla založena na jiném čipu než GTX 980 a GTX 970, a to na GM200 jako TITAN X. Pokud tedy skutečně bude její nástupkyně využívat GP104, pak se v rámci generace Pascal asi nedočkáme herní karty, jež by pracovala s paměťmi HBM2.

Pak tu máme ještě nové informace o pamětech. Dle nich měla NVIDIA připravit dvě referenční PCB pro karty s GP104, a to jedno pro GDDR5 a druhé pro GDDR5X. GPU GP104-200 a 150 by mělo využívat 8GHz paměti GDDR5, zatímco GP104-400 se prý spolehne na GDDR5X. Jenomže to není zrovna v souladu s tím, co víme o pamětech GDDR5X vyráběných firmou Micron. Ty začaly být vyráběny jako vzorky v minulém měsíci a v létě mají teprve vstoupit do masové produkce, což neodpovídá nástupu karty GTX 1080 Ti na začátku června. Dva typy PCB byly prý nutné proto, že GPU GP104 sice může využít paměti GDDR5 i GDDR5X, ale ty samotné mají odlišné rozmístění pinů, takže je nelze na stejném plošném spoji prostě vyměnit.

Zdroj: HWBattle
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře