www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA ukázala fotografii čipu GP100

NVIDIA ukázala fotografii čipu GP100
, , aktualita
Nedávné symposium Hot Chips bylo velice výživné a ukázány na něm byly i fotografie čipu NVIDIA GP100, nejvyspělejšího GPU generace Pascal. Jde o 16nm velikána s plochou 610 mm čtverečných.reklama
Tento čip nesou akcelerátory NVIDIA Tesla P100, jež se jako první mohly chlubit těmito čipy složenými z 15,3 miliard tranzistorů. Ty všechny pak v poněkud redukované podobě vidíme na zveřejněné fotografii, která je příhodně laděna do zelených odstínů. Vidíme na ní celý čip s jeho 3584 jádry (Thread Processor) a širokým rozhraním pro paměti HBM2. GP100 se může pochlubit výkonem 21,2 TFLOPS, 10,6 TFLOPS a 5,3 TFLOPS v FP16, FP32 a FP64.

Co tedy můžeme na zveřejněné fotografii vidět? Především je to celkem třicet TPC (Texture Processor Cluster), což jsou ony mnohé zelené obdélníky. O TPC jste možná neslyšeli, ale nejde o nic podivného, pouze o sestavu dvou SM (Streaming Multiprocessor), jichž je tak celkem 60. SM jsou hlavní stavební kameny, které "vytváří, spravují, plánujé a vykonávají paralelní instrukce". Každý SM na čipech Pascal zahrnuje 60 jader a je SM rozdělen na dvě části po 32 jádrech, které mají některé části samostatné, jako například buffer pro instrukce, a jiné sdílené, což je cache L1 nebo čtyři texturovací jednotky.

Pak tu jsou čtyři části rozhraní pro paměti HBM2, což je logické, neboť i paměťové čipy jsou kolem grafického procesoru čtyři, každý s 1024 datovými spoji. Pokud bychom obrázek struktury čipu obrátili o 90°, byla by tato rozhraní hned u pamětí, jež můžete vidět na fotografii zapouzdřeného GPU s paměťmi. Vidíte je tedy u horního a spodního okraje, kde zabírají pozoruhodně málo prostoru.

Novinka je také rozhraní NVLink, které při komunikaci mezi jednotlivými GPU v profi systémech nahrazuje pomalé PCI Express, a to svými 60 GB/s oproti 16 GB/s. Na levé straně obrázku naleznete čtyři tato rozhraní. Nakonec můžeme identifikovat středový sloupec, kde se mimo jiné nachází především plánovač (scheduler).

Poprvé jsme se tak mohli podívat na to, jak na čipu NVIDIA vypadá rozhraní HBM a také její firemní NVLink. Obrázek hotového produktu také ukazuje, jak moc blízko jsou natěsnány HBM2 vedle čipu, až s ním tvoří téměř jednolitou plochu. Jde ale pochopitelně o zcela oddělené čipy spojené pomocí křemíkového interposeru, který zajistí široké datové spojení.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře