www.svethardware.cz
>
>
>
>

Osm nových Skylake a Broadwell, dva asi nemají iGPU

Osm nových Skylake a Broadwell, dva asi nemají iGPU
, , aktualita
Společnost Intel na konci tohoto roku vysílá na trh osm nových procesorů generací Skylake i Broadwell, tedy 14nm modelů. Dva z nich přitom nejsou dle označení vybaveny integrovaným grafickým čipem, takže se musí spolehnout na samostatnou grafiku.reklama
Nové procesory patří do mobilního sektoru, ovšem Intel je běžně využívá také ve svých NUC, což dělají i jiní výrobci. V takovém případě se tedy rozdíl mezi desktopovými a mobilními procesory smazává. Mezi osm nových modelů patří levné Celerony i výkonné a drahé Core i7 jež uvidíme v budoucích noteboocích i desktopech.

Hned nahoře v tabulce tedy narazíme na procesory Celeron 3855U a 3955U, což mají být nástupci pro ULV modely 3215U a 3765U. Jde o procesory Skylake s TDP 15 W určené především pro levné notebooky. Další v pořadí jsou Intel Core i3-6098P a Core i5-6402P, což jsou spíše desktopové procesory, jež se bohužel ještě nedostaly do databáze Intel ARK. Už dle označení P můžeme určit, že tyto procesory nebudou vybaveny integrovaným grafickým čipem, nebo alespoň tomu v minulosti tak bylo, ale na potvrzení si musíme ještě počkat. Poněkud podivná je cena nového Core i3, která odpovídá 14nm modelu Core i3-6100, ale ten má vyšší základní takt a větší cache. Mohou tu být ale i jiné rozdíly, které zase budou mluvit ve prospěch Core i3-6098P.

Poslední čtyři procesory uvidíme spíše ve výbavě mobilních počítačů a v jejich případě bylo využito dosud neviděné označení DU. Ani tyto procesory ještě nenajdeme v databázi Intel ARK, a tak je těžké se zatím dohadovat, co může ono DU znamenat. Tedy přesněji nám jde o D, neboť U je zcela jistě označení pro nízké napětí. Za zmínku stojí, že tyto modely mají stejný počet jader, stejnou frekvenci i objem L3 cache jako jejich již prodávané varianty bez písmene D v označení. Je to tedy například Core i5-5200U se 2 jádry, Hyperthreadingem, základním taktem 2,2 GHz a 3 MB L3 cache. Stejné jsou dokonce i ceny. Co se týče architektur, pak zde jim odpovídá označení, čili Core i5-5200DU je Broadwell a Core i5-6198DU je Skylake, což platí i pro Core i7.


Model
Jádra/vlákna
Takt
L3 ache
Cena
Celeron 3855U
2 / 2
1,60 GHz
2 MB
$107
Celeron 3955U
2 / 2
2,00 GHz
2 MB
$107
Core i3-6098P
2 / 4
3,60 GHz
3 MB
$117
Core i5-6402P
4 / 4
2,80 GHz
6 MB
$182
Core i5-5200DU
2 / 4
2,20 GHz
3 MB
$281
Core i5-6198DU
2 / 4
2,30 GHz
3 MB
$281
Core i7-5500DU
2 / 4
2,40 GHz
4 MB
$393
Core i7-6498DU
2 / 4
2,50 GHz
4 MB
$393


Zpráva z jiného soudku udává, že Intel dokončil akvizici firmy Altera, jejíž technologie dodají jeho procesorům potřebnou výkonnostní vzpruhu. V příštím roce se tak mají dostat na trh speciální produkty složené z procesorů Xeon a FPGA Altera na jedné procesorové destičce. Následovat je má už jednočipové řešení, které poskytne ještě větší nárůst výkonu.

Společnost Altera bude i nadále působit pod svou značnou a nepřestane s vývojem a podporou čipů ARM. Starší čipy budou ještě vyráběny v TSMC, ovšem pro ty nové se již využijí továrny Intelu, který má v této době stále ještě nejlepší nasazený výrobní proces.

Zdroj: CPU World
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek