www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ovladače GeForce dostaly podporu Pascal, Volta i API Vulkan

Ovladače GeForce dostaly podporu Pascal, Volta i API Vulkan
, , aktualita
NVIDIA zařadila do GeForce 358.66 Drivers podporu grafických čipů Pascal a dokonce i další generace Volta. Vedle toho tyto ovladače obsahují i neúplnou podporu vyvíjeného API Vulkan, které nahradí OpenGL.reklama
Díky zahrnuté podpoře grafických čipů generací Pascal a Volta se můžeme o nich něco i dozvědět. Jde o grafické čipy chystané na příští rok v případě Pascalu a na roky 2017 až 2018 si zase NVIDIA chystá čipy Volta. Už víme, že Pascaly jsou a budou vyráběny 16nm procesem FinFET+ u firmy TSMC a využijí paměti HBM2. Tato GPU přijdiu v první polovině příštího roku a určena budou jak pro spotřebitelské modely karet, tak pro HPC trh. Volty jsou sice chystané až na rok 2018, ovšem už v tom předchozím je NVIDIA dodá pro stavbu nových superpočítačů, a to Summit pro Oak Ridge National Laboratory a Sierra pro Lawrence Livermore National. Ty vedle GPU Volta využijí také procesory IBM Power9 a dosáhnou výkonu až 300 PetaFLOPS. Pro srovnání, dnes je nejvýkonnější superpočítač Tianhe-2 s maximálním výkonem 54,9 PetaFLOPS.

GeForce 358.66 tedy podporují nové archtektury CUDA, a to 700 pro Voltu a 6x0 pro Pascal. Z toho tedy můžeme vidět, že NVIDIA už má tři různá GPU generace Pascal a rovněž to naznačuje, že práce na nich už v podstatě skončily a následovat bude fáze jejich výroby, aby byly karty k dispozici v dostatečném množství. Překvapivější je ale zahrnutí Volty, což tedy naznačuje, že NVIDIA už má k dispozici první vzorrky

Volta:
 • -D__CUDA_ARCH__=700

Pascal:
 • -D__CUDA_ARCH__=600
 • -D__CUDA_ARCH__=610
 • -D__CUDA_ARCH__=620

Maxwell:
 • -D__CUDA_ARCH__=500

NVIDIA je také jedním z klíčových partnerů v Khronos Group, a tak není divu, že už do svých ovladačů zahrnula i podporu API Vulkan, které svede souboj s DirectX 12. Obsahují už příslušnou knihovnu nv-vk32.dll s funkcemi jako vkAcquireNextImageKHR, vkCreateDevice, vkAllocMemory, atd.

Vulkan ale také vychází z API Mantle, čili AMD je také důležitou firmou ve vývoji Vulkanu a že jde o multiplatformní API, figurují tu i firmy jako Intel, Qualcomm, Imagination Technologies, ARM, Samsung nebo Broadcom. Ve Vulkan pak ze softwarových vývojářů věří především Valve. Dan Ginsburg mu vyjádřil podporu na letošním SIGGRAPH a je zřejmé, že jeho firma bude Vulkan upřednosťnovat před DirectX 12. To právě kvůli jeho schopnosti provozu na více hardwarových a softwarových platformách. Zatímco DirectX 12 jsou určeny pouze pro Windows 10, Vulkan bude fungovat i na Windows 7 a 8 a dále také na Linuxu či Androidu, stejně jako na procesorech x86 i ARM. Právě proto se hrám založeným na Vulkanu otevírá daleko šiřší trh. Nicméně Valve už dříve prosazovalo OpenGL ve snaze oslabit nadvládu DirectX, což se tedy moc nedařilo a je otázka, co by se muselo stát, aby souboj Vulkan vs. DirectX 12 dopadl jinak.

Vedle toho všeho NVIDIA také slíbila, že včas dodá ovladače Game Ready pro všechny herní pecky, které se chystají pro nadcházející předvánoční sezónu. V ní si budeme moci pořídit řadu nových AAA titulů, a to následující:
 • Call of Duty Black Ops III
 • Fallout 4
 • Civilization Online
 • Star Wars Battle Front
 • StarCraft II: Legacy of the Void
 • Assassin's Creed Syndicate
 • Just Cause 3
 • Rainbow Six Siege
 • Fable Legend Open beta
 • Monster Hunter Online
 • RollerCoaster Tycoon World
 • Overwatch
 • War Thunder

Tyto ovladače mají dorazit včas a vzhledem k tomu, že Fallout 4 přijde 10. listopadu a nová Call of Duty už 6. listopadu, můžeme je očekávat během několika dní. NVIDIA ještě uvedla, že uživatelé registrovaní v programu GeForce Experience, kteří si nové ovladače stáhnou, budou automaticky zařazeni do slosování o ceny v celkové hodnotě 100.000 dolarů. Konkrétně půjde o karty GeForce GTX 980 Ti, GTX 960, GTX 950 nebo také SHIELD Android TV box a různé hry. Zatím není jasné, zda už pro tyto ovladače bude platit ohlášená nutnost registrace do zmíněného programu, ale nejspíše ne, neboť se udával začátek v prosinci.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek