www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ovladače pro VR? Microsoft bude sledovat přímo pohyby prstů

Ovladače pro VR? Microsoft bude sledovat přímo pohyby prstů
, , aktualita
Aby mohl být váš pohyb přenášen do světa virtuální reality, musíte držet ovladače, které jsou snímány a které disponují několika tlačítky. Microsoft to chce ale změnit a sledovat přímo pohyb rukou.reklama
Blíží se konec Kinectu a začátek něčeho zcela nového? Je to dost možné, nový vylepšený Xbox již nemá konektor pro připojení tohoto zařízení na sledování pohybu. Navíc Kinect už není zrovna nejnovější zařízení a nemůže posloužit pro přesné trackování uživatele.

Microsoft ale vyvíjí mnohem přesnější řešení i pro virtuální realitu. Například HTC používá systém "majáků" Lighthouse, které snímají polohu ovladačů, které drží uživatel v ruce. Všechny úkony se potom provádějí pomocí ovladačů a mačkáním tlačítek.

Microsoft na to jde jinak, nechce žádné ovladače, ale chce sledovat přímo ruce a prsty uživatele, následně jej promítnout do virtuálního světa, a dokonce chce umožnit, aby s nimi uživatel mohl provádět veškeré úkony jako v reálném světě.

To je prezentování na různých posuvnících, tlačítkách a dalších ovladačích. Uživatel má nasazený headset jen rukou ovládá přepínače ve virtuální realitě. Na to vše potřebuje jen několik kamer a senzorů, které monitorují jeho pohyby. Tento nový systém je podle Microsoftu proveditelný i s Kinectem, ale je v takovém případě velmi málo přesný.

Navíc má Kinect několik dalších problémů, lidská ruka je velmi komplexní a umožňuje špatně čitelné pohyby, například když zatnete pěst, potom trackovací systém prsty ztratí z dohledu, což zmatete celý systém.


Microsoft proto používá algoritmus, který přenese sledované body rukou do grafické podoby hladkého objektu. To je podle vývojářů sice náročnější na výpočetní výkon, ale zase to umožňuje použít méně sledovaných bodů, tzn. je v podstatě přesnější.

Je zajímavé, že Microsoft používá technologii ze 40. let 20. století, která počítá následující polohu trackovaných bodů, tedy kde by se měly pohybovat, aby přitom zachovaly maximální energii. To může ale vyústit v to, že uživatel předvede nečekaný pohyb a systém se "ztratí", proto vývojáři zabudovali jakousi záchrannou brzdu v podobě systému, který může resetovat pozici ruky, aby stále nepočítal se špatně zachyceným pohybem.

Systém zatím nepracuje ve zcela reálném čase, má mírné zpoždění, což uvádějí i samotní vývojáři a pracují na tom. Přitom pro hraní her je důležité, aby se ruka do virtuální reality přenášela tak rychle jako dnešní pohyby myši na počítačovou obrazovku.

Toto sledování rukou je pouze ve vývoji a podle Microsoftu před sebou má ještě dlouhou cestu. Nejvíce problémů nastává u špatně čitelných gest, kdy se prsty nebo ruce pohybují v těsné blízkosti, respektive když jsou v kontaktu. V takovém případě systém ztratí jejich polohu a znova ji správně přečte až po jejích rozpojení.

Nepřekvapivě vývojářům chyběla haptická odezva, tedy pocit, že se něčeho skutečně dotýkají. Microsoft má zatím jediné, trošku polovičaté řešení. V demoverzi udělal všechny ovladače menší, aby se uživatelovy prsty dotýkaly mezi sebou. Do budoucna chce přidat ještě zvukové efekty, aby uživatele ošálil. Dále se snaží uživatele dostávat do kontaktu s měkkými předměty, aby tolik necítil nepřítomnost dotyku.

To ale není ideální řešení, spíše by bylo lepší vyvinout něco podobného jako Teslasuit. Jedná se zkrátka o oblek, který umí stimulovat nervy, což se promítá v tom, že uživatel cítí, že se něčeho dotýká.


Project PragueSledování uživatelových rukou a následně jejich přenos do světa virtuální reality není vše, co Microsoft plánuje. Sledování rukou zůstává, pouze se nyní přesuneme z virtuální reality do skutečného světa.

Project Prague má ambice vytvořit standardizovaná gesta, kterými bychom následně mohli ovládat počítač. Technologie by byla velmi podobné té popsané výše, gesta by se stejně analyzovala v počítači, pouze by se následně vizuálně nepřenášela do virtuální reality.

Microsoft chce tedy vytvořit v podstatě jazyk z gest. Jakmile se gesta standardizují, mohou se rozšířit do všech končin. Pouze stačí, aby uživatelé věděli, že třeba zatnutí pěsti znamená vybrání objektu a podobně.

Redmondští se opravdu snaží zapracovat na systémech pro sledování uživatelovy ruky. Obdobný systém navrhují i pro mobilní telefony.

Zdroje: Engadget, Microsoft
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek