www.svethardware.cz
>
>

Panama Papers: 2,6 TB uniklých dat o korupci na Islandu, v Rusku i FIFA

Panama Papers: 2,6 TB uniklých dat o korupci na Islandu, v Rusku i FIFA
, , aktualita
Po velkých únicích typu WikiLeaks a datech od Edwarda Snowdena tu máme ještě větší únik zahrnující 2.6 TB dat a 11,5 milionu dokumentů z právní firmy Mossack Fonseca. Naznačuje korupci v Rusku v okolí Putina, na Islandu u krachu bank i u otce Davida Camerona.reklama
V minulosti jsme měli už mnoho obrovských informačních úniků. Těmi nejvýznačnějšími byl v roce 2010 vznik WikiLeaks a před třemi lety také únik dat, která zveřejnil bývalý agent Edward Snowden. Nyní tu máme další masivní únik informací, který už dostal jméno Panama Papers. Jde o 11,5 milionu dokumentů o celkové velikosti 2,6 TB, které unikly z panamské právní firmy Mossack Fonseca. Ta se věnovala tzv. offshore společnostem, což jsou firmy založené zpravidla v daňových rájích tak, aby nebyl veřejně znám jejich vlastník. Je čtvrtou největší společností tohoto druhu na světě. Zakládání offshore společností sice není samo o sobě ilegální, ale dá se využívat k daňovým únikům, zatajování majetku a podobně. V uniklých datech jsou informace o více než 214 tisících společnostech.


Mossack Ponseca logo


Tato data získaly noviny Süddeutsche Zeitung a poskytly je konsorciu ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists), novinám The Guardian a dalším. Celkem se do kauzy ponořilo přes 370 novinářů ze 100 periodik a tato data rozkrývali celý rok.

Dopad této kauzy může být velký. Obrovský problém s tím má a bude mít islandský premiér Gunnlaugsson, který byl přes společnost Wintris tajně zapleten do části dluhu islandských bank při krizi před pár lety, přitom současně rozhodoval o řešení tohoto problému. Společnost Wintris, ve které měl 50% podíl, totiž v minulosti investovala do těchto zkrachovalých bank. Gunnlaugsson se zasazoval o nevyplácení dlužných částek zahraničním věřitelům. Díky tomu se tak výrazně nesnížila hodnota dluhopisů ze společnosti Wintris (svůj 50% podíl prodal v roce 2009 své manželce za jeden dolar). To, že má podíl v této společnosti a rozhodování tak ovlivňuje v osobní prospěch při vyjednáváních, zamlčel. Krajina tak nejspíš půjde k předčasným volbám.


Gunnlaugsson

Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, Framsókn [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], přes Wikimedia Commons


Obrovské částky má v daňových rájích i ruský čelista Sergej Roldugin a další blízké osoby ruského prezidenta Vladimíra Putina. V datech však jeho jméno nenaleznete. Různé machinace se ale točí i kolem pákistánského premiéra, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, fotbalové asociace FIFA nebo otce britského premiéra Davida Camerona. Bude zajímavé sledovat, co vše se v datech ještě najde.

Zdroj: vox.com, theguardian.com, gizmodo.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek