www.svethardware.cz
>
>
>
>

Po selfie i 360° video: Curiosity se rozhlédlo na Marsu

Po selfie i 360° video: Curiosity se rozhlédlo na Marsu
, , aktualita
Minulý týden americká NASA zveřejnila novou fotografii, respektive koláž, na níž je vyfoceno vozítko Curiosity v regionu Bagnold Dune Field. Nyní se můžeme podívat na video ukazující celý 360° výhled, který Curiosity mělo na konci minulého roku.reklama
Jde tedy samozřejmě také o oblast Bagnold Dune Field, kde se Curiosity samo vyfotilo, vždyť vozítko od roku 2012, kdy přistálo na povrchu Marsu, najezdilo nějakých 9 kilometrů. My máme nyní možnost se podívat na video pořízené nedlouho poté, které nám dá představu o tom, jaké by to bylo postavit se na povrchu Marsu a rozhlédnout se kolem dokola. Nejde tedy o klasické video, neboť se v něm budeme moci sami rozhlížet pomocí myši stejně jako ve službě Google Street View. Ještě lepší ale bude využít papírový headset Google Cardboard a mobilní telefon.

Na videu tak můžeme vidět stejnou tmavou dunu Namib, před kterou se Curiosity nedávno vyfotilo a evidentně se od ní od té doby vzdálilo o několik metrů (duna má končit nějakých 23 stop od vozítka, tedy asi sedm metrů). Je tak stále na své cestě dále k vrcholu Mount Sharp, kterou na obrázku výše vidíte jako světle oranžový kopec. Na opačné straně od duny a Mount Sharp je skalní podloží Naukluft Plateau, odkud Curiosity přijelo ve směru od místa svého přistání.


360° scéna byla zachycena hlavním fotoaparátem Curiosity, čili Mast Camera (Mastcam) dne 18. prosince 2015. Ten je tedy vybaven dvěma objektivy a snímači, které dokáží pořizovat fotografie v reálných barvách při rozlišení 1600 x 1200. Curiosity pořídilo tedy velké množství snímků, z nichž bylo složeno video, které si můžeme na YouTube prohlédout i v rozlišení 4K. Právě díky dvěma objektivům by měl být zážitek na Cardboard daleko lepší než na prostém monitoru, neboť bude k dispozici stereoskopický režim. Na stránkách NASA si také můžete stáhnout celý panoramatický snímek.

Zdroj: NASA

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Dnes,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře