Podívejte se, jak tři drony postaví lanový most

Podívejte se, jak tři drony postaví lanový most
, , aktualita
Létající drony nabývají na popularitě a ukazují, že dokáží splnit stále složitější úkoly. To zvlášť, když dokáží spolupracovat a ovládá je počítač, díky němuž nyní dokáží z lana uplést most, po němž se může projít člověk.reklama
Létající drony dnes dokáží překvapovat svými schopnostmi, ale jsou i novodobou hrozbou stejně jako jakýkoliv jiný nástroj v nepravých rukách. A právě v poslední době se médii šíří spíše negativně laděné zprávy spojené s drony, které mluví o ohrožení leteckého provozu, haváriích dronů, vandalismu a špehování nebo třeba o tom, že si Enrique Iglesias sáhl do vrtule. Drony ale mohou být využity i při záchranných operacích, monitorování požárů či prostě jako levná náhrada pilotovaných strojů. Uvažuje se také o jejich využití pro rychlé dodávání zboží, ale zde existuje řada překážek.

Lidé z ETH Zürich našli další možné využití dronů, s jejichž pomocí postavili funkční lanový most, po němž se pak mohli projít. Stačila jim na to trojice kvadrakoptér, které tahaly lehké, ale pevné lano z klubek a postupně vytvořily celou konstrukci. Na to se zaměřuje celá studie, která zkoumá právě možnosti tvorby konstrukcí pomocí dronů. Celá akce trvala téměř jednu hodinu a na její sestřih se můžete podívat v následujícím videu.


Drony byly ovládány na dálku počítačem vybaveným předem vytvořenými algoritmy a tvořily most s celkovou délkou 7,4 metrů mezi dvěma konstrukcemi z lešenářských trubek. Použily celkem 120 metrů tenkého provazu z materiálu Dyneema, který váží pouze 7 gramů na metr a při 4mm průřezu dokáže udržet až 1300kg zátěž. V průběhu "stavby" byly drony naváděny s pomocí systému pro záznam pohybu, čili motion capture. V této podobě tedy celý systém vyžaduje pečlivou přípravu a v žádném případě nemůže být nasazen v dosud neznámém prostředí. Na to by drony musely ideálně pracovat jako autonomní a spolupracující jednotka.

Zdroj: ETH Zürich

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře