www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přechod na architekturu Zen zabere asi rok a půl

Přechod na architekturu Zen zabere asi rok a půl
, , aktualita
V příštím roce by měl začít proces přechodu na novou procesorovou architekturu Zen a také zbrusu nový socket AMD AM4, který by měl nahradit dosud používané desktopové sockety, a tím je v podstatě sjednotit. Jak to AMD provede?reklama
O architektuře Zen se v poslední době píše často jako o záchraně desktopových platforem společnosti AMD, která se chce opět vyšvihnout do čela a připravit Intelu konečně důstojnou konkurenci. Firma chce v příštím roce připravit hi-endové desktopové procesory Zen, ovšem přechod na tuto architekturu na všech frontách zabere nějaký čas, a to zhruba půl druhého roku. Těšit se máme na výrazně vyšší výkon oproti architektuře Bulldozer a z ní vycházejících Piledriver či Excavator.

Od příštího roku by tedy všechny nové desktopové procesory AMD měly využívat socket AM4 (či jeho různé verze), který byl dříve znám jako FM3 micro-PGA. Základní desky se socketem AM4 budou také využívat nové čipové sady, jež nesou kódové označení Promontory a podporovat budou paměti DDR4, což je logický krok vzhledem k tomu, že jejich cena se má již brzy dostat na úroveň DDR3 a v budoucnu bude dále klesat.
SuR: Summit Ridge, RvR1: Raven Ridge, BrR: Bristol Ridge, StR: Stoney Ridge


Z obrázku prezentace můžeme také vyčíst, kdy započne tento přechod, jenž bude znamenat definitivní konec dnešních socketů AM3+, FM2+ a AM1. Mělo by to být již v druhém kvartálu příštího roku, a to nástupem BrR AM4. Co se konkrétně chystá, ukáže následující roadmap, kde je ještě socket AM4 označen jako FM3.

Procesory Vishera, čili dnešní AMD FX s až osmi jádry a bez grafiky, budou nahrazeny čipy Summit Ridge také s osmi jádry, ale už samostatnými bez sdílených částí. Malý samuraj v obrázku ukazuje na použití architektury Zen. V tomto případě je tedy situace jasná a my můžeme očekávat, že právě Summit Ridge budou první procesory Zen na trhu, a to od třetího kvartálu 2016 (nejspíše říjen).

Pak tu je ale architektura Bristol Ridge, která má v příštím roce nahradit Kaveri a Godavari, přičemž by ještě nemělo jít o Zen, ale o APU s jádry Excavator a stále maximálně 512shaderovou grafikou. Pokud tedy čekáte, že si příští rok koupíte mnohem výkonnější APU než dnes, tak můžete čekat dál, a to až do roku 2017, na který je plánována generace Raven Ridge. Podobná situace bude v případě mobilních a desktopových BGA APU, kde ještě vedle Bristol Ridge budou dostupné slabší Stoney Ridge. Ty budou mít maximálně pět Compute Units, a to dvě procesorová jádra a tři grafické CU (192 shaderů) plus jednokanálový řadič pro DDR4.

Všechny procesory s architekturou Zen budou vyráběny výrobním procesem tvořícím tranzistory FinFET, přičemž ještě nebylo potvrzeno, zda půjde o 14nm proces, který je ale nejpravděpodobnější. Na konci roku 2017 by už téměř všechny prodávané procesory AMD měly být určeny pro socket AM4 a polovina z nich má mít architekturu Zen. Nelze si také nevšimnout toho, že výše uvedený graf předpovídá i vzrůstající tendenci prodejů procesorů a APU AMD, a to zvláště od poloviny roku 2017.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář