Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci

Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci
, , aktualita
Roboti najdou své využití v mnoha odvětvích. Objevují se doručovací roboti, humanoidi, kteří se snaží napodobovat lidské pohyby, či lékařští roboti. Robota, který pomáhá při kochleární implantaci, vyvinul tým švýcarských vědců.reklama
V medicíně jsou roboti cennými pomocníky. Pokud například lékaři musí provést operaci, která vyžaduje vysokou zručnost a přesnost, robot jim při výkonu hodně pomůže. Z toho důvodu se objevují nejrůznější roboti pro medicínské účely. Svého robota vyvinul i tým chirurgů a inženýrů z nemocnice a z univerzity ve švýcarském Bernu. Tento vysoce přesný robot je určen na vykonávaní kochleárních implantací.

Kochleární implantace je operační výkon, při kterém je do vnitřního ucha zaveden svazek elektrod. Implantát tak umožňuje sluch u lidí, kteří by jinak slyšet nemohli. Švýcarský robot pomáhá chirurgům tuto činnost vykonávat, protože jim vyvrtá drobný otvor do lebky, aby lékaři získali přístup k hlemýždi. Svazek elektrod pak může být vzniklým malým otvorem bezpečně vložen do vnitřního ucha. Protože robot je extrémně přesný, nemělo by docházet k poškození důležitých částí vnitřního ucha či důležitých nervů, které se v oblasti nacházejí.

Cílem projektu bylo vytvořit robota, který zvládne vrtat sám, bez přímého ovládání chirurgem. K uskutečnění výkonu mu postačí příkazy, které lékař zadá přes speciální software. Tým chtěl navrhnout robota, který bude schopný tak přesných výkonů, jaké člověk nedokáže.

Robot je vybaven řadou senzorů, podle kterých se orientuje. Nechybí optický sledovací systém či senzor, který může rozpoznat strukturu kostí při vrtání. Další senzor podobný radaru vysílá malé elektrické impulsy do kosti, takže robot si může spočítat, kde přesně se momentálně nachází. Zároveň všechny informace vidí i chirurg, takže ví, v jaké části robot je. Lékař tak může při výkonu kontrolovat, jestli je všechno v pořádku.

Robotická kochleární implantace podstoupila přísné testování, které je nutné pro zajištění bezpečnosti pacienta. Minulý rok dokonce chirurgové s robotem uskutečnili první skutečnou operaci lidského pacienta, a ta proběhla úspěšně. Do budoucna vědci přemýšlejí o využití robota i při jiných operacích, které vyžadují vysokou přesnost.

Robotické přístroje v medicíně nemusí být používány přímo při operaci, mohou sloužit jako podpůrné přístroje například pro srdce. Takový robotický přístroj vyvíjí tým z Harvardovy univerzity.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
Včera,  aktualita, Jan Vítek