Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci

Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci
, , aktualita
Roboti najdou své využití v mnoha odvětvích. Objevují se doručovací roboti, humanoidi, kteří se snaží napodobovat lidské pohyby, či lékařští roboti. Robota, který pomáhá při kochleární implantaci, vyvinul tým švýcarských vědců.reklama
V medicíně jsou roboti cennými pomocníky. Pokud například lékaři musí provést operaci, která vyžaduje vysokou zručnost a přesnost, robot jim při výkonu hodně pomůže. Z toho důvodu se objevují nejrůznější roboti pro medicínské účely. Svého robota vyvinul i tým chirurgů a inženýrů z nemocnice a z univerzity ve švýcarském Bernu. Tento vysoce přesný robot je určen na vykonávaní kochleárních implantací.

Kochleární implantace je operační výkon, při kterém je do vnitřního ucha zaveden svazek elektrod. Implantát tak umožňuje sluch u lidí, kteří by jinak slyšet nemohli. Švýcarský robot pomáhá chirurgům tuto činnost vykonávat, protože jim vyvrtá drobný otvor do lebky, aby lékaři získali přístup k hlemýždi. Svazek elektrod pak může být vzniklým malým otvorem bezpečně vložen do vnitřního ucha. Protože robot je extrémně přesný, nemělo by docházet k poškození důležitých částí vnitřního ucha či důležitých nervů, které se v oblasti nacházejí.

Cílem projektu bylo vytvořit robota, který zvládne vrtat sám, bez přímého ovládání chirurgem. K uskutečnění výkonu mu postačí příkazy, které lékař zadá přes speciální software. Tým chtěl navrhnout robota, který bude schopný tak přesných výkonů, jaké člověk nedokáže.

Robot je vybaven řadou senzorů, podle kterých se orientuje. Nechybí optický sledovací systém či senzor, který může rozpoznat strukturu kostí při vrtání. Další senzor podobný radaru vysílá malé elektrické impulsy do kosti, takže robot si může spočítat, kde přesně se momentálně nachází. Zároveň všechny informace vidí i chirurg, takže ví, v jaké části robot je. Lékař tak může při výkonu kontrolovat, jestli je všechno v pořádku.

Robotická kochleární implantace podstoupila přísné testování, které je nutné pro zajištění bezpečnosti pacienta. Minulý rok dokonce chirurgové s robotem uskutečnili první skutečnou operaci lidského pacienta, a ta proběhla úspěšně. Do budoucna vědci přemýšlejí o využití robota i při jiných operacích, které vyžadují vysokou přesnost.

Robotické přístroje v medicíně nemusí být používány přímo při operaci, mohou sloužit jako podpůrné přístroje například pro srdce. Takový robotický přístroj vyvíjí tým z Harvardovy univerzity.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek