www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Project Quantum zatím nemá CPU od AMD, ale Intel

Project Quantum zatím nemá CPU od AMD, ale Intel
, , aktualita
Oproti předchozím informacím o tom, že počítač vyvíjený v rámci Project Quantum a vybavený dvěma GPU Fiji, využívá komponenty od AMD. Jak se ale ukázalo, to není tak úplně pravda, protože tu najdeme procesor Intel Core i7-4790K.reklama
Project Quantum byl horkým tématem posledních dní, přičemž dle informací AMD to vypadalo, že počítač využívá také procesor této firmy. Dozvěděli jsme se totiž, že počítač je designován samotným AMD a využívá také firemní komponenty. Už jsme se ale nedozvěděli, že tu je jedna maličkost v podobě procesoru Intel Core i7-4790K "Devil's Canyon", o čemž tedy bylo taktně pomlčeno.

Nicméně ani se nelze divit, že v současné době AMD spoléhá na procesor konkurence, neboť pro takový počítač nemá vhodnou platformu. Co se týče procesorů pro socket AM3+, čili modelů FX, ty by byly pro takový počítač nejvhodnější (tedy z nabídky AMD), protože by poskytly pro grafické čipy nejvyšší výkon. Jenomže AMD staví na základní desce formátu Mini ITX a to je problém. Procesory AMD FX pro AM3+ totiž využívají stále dvoučipový čipset, čili northbridge + southbridge a taková sestava se na malou desku těžko vejde. Mini ITX s AM3+ se tedy běžně nevyrábí, i když možné to tedy je. Jen se musí počítat s tím, že jeden čip navíc na desce zabere drahocenné místo ostatním prvkům, třeba pamětem DIMM, namísto nichž se musí využít kratší mobilní SO-DIMM.

Základní desky s AM2+ formátu Mini ITX se už vyrábí, ale spojit i to nejlepší dostupné desktopové APU se dvěma grafickými čipy Fiji je naprostý nesmysl. Není tedy divu, že AMD se rozhodlo jít nejsnazší cestou a použilo běžně dostupné komponenty a žádné speciální prototypy. SSD v tomto počítači tak sice nese značku AMD, ale ve skutečnosti je vyrábí firma OCZ Storage Solutions a nízkoprofilové moduly Ballistix jsou evidentně od firmy Crucial. Základní deska zase má být od firmy ASRock a speciální vodní chlazení s velkým, cca 200mm radiátorem, od společnosti Asetek.

Počítače vyvíjené v projektu Quantum se ale ještě nechystají na trh a není vůbec jisté, zda se na něj v této podobě dostanou. Může tak zůstat jen u studie nebo se počítače dočkáme až někdy v příštím roce, kdy by už mohl přijít na trh s některým z chystaných procesorů AMD Zen. Pak už bychom opravdu mohli mluvit o počítači s komponentami AMD.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik