www.svethardware.cz
>
>
>
>

První AMD Polaris za 2 měsíce ještě nebude

První AMD Polaris za 2 měsíce ještě nebude
, , aktualita
Aktualizováno: Server PC Perspective přinesl zajímavou informaci o tom, že na trh by se už za dva měsíce mohla dostat nová karta AMD s architekturou Polaris. Šlo by zatím o slabší a energeticky velice úspornou kartu, po níž mají následovat hi-end modely.reklama
Aktualizace: Ryan Shrout na Twitteru uvedl na pravou míru své vyjádření, že máme do dvou měsíců očekávat první Polaris. Myslel to prý tak, že první GPU bylo zprovozněno dva měsíce poté, co byla odstartována jejich výroba. Stali jsme se tak obětí špatně intepretované věty. Dále zpráva pokračuje v původním znění.AMD Polaris jsme si představili včera jako očekávanou generaci grafických karet, o níž jsme dosud mluvili jako o Arctic Islands s vlajkovým GPU Greenland. Bylo už potvrzeno, že půjde o GPU vyráběná v GlobalFoundries pomocí 14nm procesu FinFET, a po pěti letech se tak můžeme těšit, že se posuneme ze stojatých vod 28nm procesu.

Nová zpráva se týká jedné části prezentace, která srovnávala spotřebu karty s architekturou Polaris a konkurenční kartu, tedy na první pohled bezpochyby Maxwell. Ve skutečnosti šlo o GeForce GTX 950, čili naprostý low-end mezi desktopovými Maxwell 2.0. Otázka je, co má znamenat oněch 140 W spotřeby, neboť je jasné, že to nemůže být spotřeba pouze samotné karty s TDP 90 W. PC Perspective mluví o spotřebě celé sestavy, ovšem ta je založena na Core i7 4790K se 16 GB DDR4 a běžel na ní test Star Wars Battlefront. Ta by si měla v herní zátěži i bez samostatné grafiky vzít kolem 80 W, takže na GTX 950 by zbylo jen 50 W a na kartu Polaris jen několik málo wattů.

Ale firmě AMD nemůžeme při testování koukat pod ruce, takže nevíme, jak byl výkon měřen. Věc tedy uzavřeme tak, že architektura Polaris bude i díky 14nm procesu energeticky mnohem účinnější než 28nm GPU a pokud je tak moc lepší než Maxwell, v porovnání se staršími Radeony to bude ještě větší rozdíl.

Nyní tedy k udávanému brzkému vypuštění nové karty AMD. Odkázat se můžeme na Ryana Shrouta z PC Perspective, který řekl, že je "pravděpodobné vypuštění nového GPU Polaris na trh do dvou měsíců", což mu řekl neuvedený zdroj. A toto GPU respektive karta byla využita právě pro srovnání s GTX 950. Z tohoto srovnání ale není jasné, jak výkonná tato karta bude, neboť lze předpokládat, že AMD uzamklo snímkovací frekvenci na 60 FPS, aby ukázalo pouze rozdíl ve spotřebě. Může tedy jít o GPU s podobným výkonem jako GTX 950, ale také podstatně silnější čip.

Můžeme tedy spekulovat, že AMD vypustí jako ochutnávku na trh malé 14nm GPU Polaris, což by jistě zafungovalo a zvedlo vlnu zájmu, pokud by se prokázala tak vysoká energetická efektivita. Na druhou stranu by pak zákazníci logicky ztratili zájem o prodávané karty aktuálních generací, ovšem na tom by AMD se svým pětinovým podílem na trhu mělo tratit daleko méně než NVIDIA. Uvidíme, však NVIDIA v minulosti provedla něco podobného, když dostala na trh karty GeForce GTX 750 první verze generace Maxwell, jež sloužily jako předvoj pro později představené plnohodnotné Maxwelly, GeForce GTX 980 a 970. I tehdy šlo o demonstraci vyšší energetické efektivity.

Zdroj: PC Perspective
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek