www.svethardware.cz
>
>
>
>

První SSD s 3D XPoint dosáhnou propustnosti 6 GB/s na kanál

První SSD s 3D XPoint dosáhnou propustnosti 6 GB/s na kanál
, , aktualita
Intel se rozhodl, že nám bude pečlivě dávkovat informace o svých nových pamětech 3D XPoint, které vyvinul společně s firmou Micron. Nyní se již mluví o konkrétních produktech, které mají dosáhnout vysoké datové propustnosti.reklama
Paměti 3D XPoint se mají nejdříve uplatnit v produktech řady Intel Optane, jak jsme se dozvěděli již před řadou dní. Tehdy Intel srovnával paměti NAND Flash s 3D XPoint z hlediska výkonu v IOPS a nyní uvedl i to, že první generace SSD s 3D XPoint nabídne datovou propustnost až 6 GB/s na kanál (mluvíme o 3D XPoint v modulech DIMM). To je na jednu stranu slušná hodnota, a na druhou stranu nejde mluvit o průlomu, však dnešní SSD pro rozhraní PCI Express dokáží nabídnout přes 3 GB/s a Intel přitom sliboval, že 3D XPoint mají oproti NAND Flash potenciál být 1000x rychlejší. Na druhou stranu je řeč o zbrusu nové technologii a první generaci zařízení, která na ní budou založena a záležet bude také na tom, kolik kanálů s propustností oněch 6 GB/s se bude moci kombinovat.

Podívejme se raději na nové obrázky z prezentace z IDF15, na nichž Intel ukazuje novou paměťovou hierarchii a také diagram ukazující zařazení nových 3D XPoint. Na prvním obrázku s pyramidou se ukazuje, že hierarchie zítřka pro úložná zařízení bude obsahovat tři stupně, které se budou lišit výkonem, rychlostí přístupu k datům a také kapacitou. A jako obvykle, nejrychlejší paměti budou mít nejnižší kapacitu, přičemž zcela nahoře hned pod RAM budou SSD s 3D XPoint v podobě modulů DIMM (6 GB/s na kanál) a pak také SSD s podporou NVMe a PCI Express 3.0 x4, což poskytne propustnost až 3,2 GB/s.

Střední stupeň budou okupovat už úložná zařízení s 3D NAND a rovněž s podporou NVMe a PCI Express 3.0 x4, jejichž přístup k datům bude řádově pomalejší než u 3D XPoint SSD. A nakonec tu máme nejnižší stupeň pro nejméně využívaná data (archivovaná), pro něž budou stačit prostá SSD s 3D NAND nebo jen pevné disky s rozhraním SATA nebo SAS.

I z dalšího obrázku se můžeme dozvědět, že pro paměti 3D XPoint se počítá s využitím rozhraní PCI Express i DDR pro dnešní operační paměti. Uplatní se také i tzv. NVDIMM, které na sobě budou kombinovat paměti DRAM a NAND Flash a pak bude procesor přímo komunikovat přes PCIe také s NVMe SSD s NAND Flash. Paměti 3D XPoint tak spočinou mezi moduly operační paměti a úložnými zařízeními s NAND Flash. Budou tak levnější než RAM, ale i pomalejší. Pak tu samozřejmě zůstane i čipová sada (PCH) a její vlastní rozhraní SATA pro pevné disky či NAND Flash. Zajímavé je, že tento diagram nepočítá s tím, že by čipová sada mohla využít rozhraní PCI Express pro připojení úložných zařízení. To nejspíše proto, že rozhraní spojující procesor s čipovou sadou není nejrychlejší.

Produkty Intel Octane se tak v pyramidě zařadí do nejvyššího stupně a nejdříve se na trh dostanou v podobě karet pro PCI Express 3.0 nebo jako moduly pro sloty DDR4 DIMM. A právě tyto moduly by mohly být z hlediska výkonu to nejzajímavější, však paměťové rozhraní procesorů Xeon E5 v4 “Broadwell-EP” (PC4-19200) dokáže poskytnout propustnost 19,2 GB/s, o čemž se PCI Express 3.0 se čtyřmi linkami může jen zdát.

Ozvala se také společnost Micron, která chystá druhou generaci pamětí 3D XPoint a pak také jejich tajemného nástupce označovaného za Memory B. Druhá generace pamětí 3D XPoint má dorazit už v příštím roce a Memory B nejvýše rok poté, ovšem už jsme se nedozvěděli nic o tom, co tyto paměti přinesou. Je možné, že Micron se zaměří především na zvýšení kapacity, však moderní NAND Flash jsou schopny nabídnout kapacitu 256 Gb na čip, kdežto první 3D XPoint jen polovinu. Cestou k tomu je vyšší počet vrstev, stejně jako u pamětí 3D NAND Flash a pak je ve hře také zvyšování výkonu, ale o tom můžeme jen spekulovat.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik