www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Qualcomm zaútočí na Intel na poli serverů

Qualcomm zaútočí na Intel na poli serverů
, , aktualita
O společnosti AMD se ví, že vyvíjí serverové procesory založené na architektuře ARM, které mají velký potenciál především jako čipy s mnoha jádry. Nyní se ozvala také společnost Qualcomm, která chce konkurovat Intelu v oblasti serverů.reklama
Přesněji serverů a datových center, i když ta svým způsobem spadají právě do oblasti serverů, kde už dlouho dominuje společnost Intel, která drží dokonce 95 procent podílu na trhu. Qualcomm tedy chce zaútočit na Intel na jeho výsostném území, takže lze očekávat velký souboj těchto dvou firem, ale i dvou světů. Na straně Intelu to je architektura x86 a na straně firmy Qualcomm zase architektura ARM.

Cestou architektury ARM se již vydala společnost AMD, která to oznámila při svém rozdělení na dvě skupiny. Čipy ARM by se tak měla zabývat její nová skupina Enterprise, Embedded and Semi-Custom Business Group a konkrétně tato firma nabízí procesory s jádry ARM Cortex-A57, což je moderní a výkonný procesor se 64bitovou architekturou ARMv8-A. Pro další roky pak má AMD připravenu v rukávu architekturu K12, což budou rovněž 64bitové procesory ARM.

Nyní chce tedy ze stínu mobilních procesorů vykouknout také společnost Qualcomm, což je pro ni celkem logický krok. Však její čipy dobyly svět mobilních telefonů a tabletů, kde jsou velmi dobře zabydlené, takže firma se poohlíží po dalším trhu, na němž by expandovala. Umožní jí to právě také nová jádra společnosti ARM, které již konečně nabízí podporu 64bitových instrukcí a dostatečný výkon. Qualcomm se dle vlastních slov chce uvést na trhu s datovými centry a servery v příštích dvou až třech letech.

Qualcomm se tak dnes nachází v podobné pozici jako Intel, když to tedy vezmeme z druhé strany. Právě Intel se totiž snaží proniknout do světa úsporných procesorů, kde vládne právě ARM, což se mu příliš nedaří. Asi nejvýmluvnější je stav jeho mobilní divize, která se za poslední kvartál ocitla v miliardové ztrátě s nicotnými tržbami. Na základě toho se Intel rozhodl tuto divizi spojit s tou, která se stará o PC procesory a je v daleko lepším stavu. Mobilní divize byla přitom vytvořena teprve v roce 2011, a to kombinací čtyř skupin vyrábějících mobilní komunikační zařízení, hardware pro netbooky a tablety, mobilní bezdrátové technologie a pak ještě skupiny Ultra Mobility.

V příštích letech tedy budeme sledovat souboj dvou firem, jež jsou na svých tradičních trzích dominantní a obě se budou snažit proniknout do světa té druhé.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře