www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon R9 285 oficiálně na trhu, odměny Space Edition startují

Radeon R9 285 oficiálně na trhu, odměny Space Edition startují
, , aktualita
Společně s novými procesory FX Vishera si společnost AMD připravila také jednu grafickou kartu, a to Radeon R9 285. Ten má za úkol měřit se s řadou GeForce GTX 760 od firmy NVIDIA a nabídnout i nižší spotřebu.reklama
O nové kartě AMD Radeon R9 285 se mluví již po delší dobu a především se zmiňuje její čip Tonga, který je založen na architektuře Graphics Core Next 1.2. Vyráběn je sice stále 28nm procesem, ale jeho spotřeba má být nižší než u srovnatelných čipů AMD, které jsou již na trhu. Udává se 190W TDP.

Čip R9 285 "Tonga" je založen na 1792 Stream procesorech, 112 TMU a 32 ROP jednotkách, takže má stejnou konfiguraci jako Radeon R9 280 "Tahiti Pro", ale pracovat bude na vyšších taktech (základ 918 MHz). R9 280 má navíc udávané TDP 200 W, což tedy není moc, ale musíme započítat také rozdíl ve výkonu.

Na nové kartě se uplatní 2 GB paměti GDDR5 na 5,5 GHz s pouze 256bitovou sběrnicí, zatímco R9 280 má sběrnici širokou 384 bitů. Partneři firmy AMD pak mají volnou ruku k tomu, aby mohli přijít i se 4GB verzemi karty. Ty ale budou bez rozdílu podporovat API DirectX 12, OpenGL 4.4 a samozřejmě i AMD Mantle. Dále tu je i XDMA CrossFire, TrueAudio DSP a Eyefinity pro čtyři displeje. Přídavné napájení karty zajistí dvojice šestipinových konektorů PCIe.

Cena karty začíná na 249 USD, za něž budou k dispozici základní modely. Své verze hned po oznámení firmy AMD představily společnosti MSI, Gigabyte, HIS, Asus a další, přičemž v podstatě žádná z nich nemá referenční chladič a jsou tu také přetaktované verze. Například MSI Radeon R9 285 Gaming OC má základní frekvenci GPU 1000 MHz, model WindForce OC od Gigabyte má mírnější přetaktování - 950MHz jádro a 5,6GHz paměti a Asus Strix R9 285 je na tom s 954MHz jádrem podobně.

Poslední novinka firmy AMD pro tento den je spuštění programu Never Settle Space Edition Rewards. Jde o nově rozšířenou nabídku her zdarma, které jsou rozdávány k novým grafickým kartám a jak už název napovídá, jde o hry s tematem vesmíru a konkrétně o Alien: Isolation, Star Citizen, Space Run, a Habitat. Celkově je tak v programu 27 her, z nichž si můžeme vybrat, přičemž to závisí na kartě, kterou si koupíme.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik