www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon Rx 400: první 14nm GPU od AMD?

Radeon Rx 400: první 14nm GPU od AMD?
, , aktualita
Krom sledování souboje generací NVIDIA Maxwell a AMD Hawaii se můžeme podívat i do budoucnosti, a to za generaci Rx 300, která by měla dorazit za pár měsíců. Zastavíme se u generace Rx 400 "Arctic Islands".reklama
Sweclockers se v poslední době činí. Tento známý švédský portál už dlouho zásobuje hardwarové servery novinkami a spekulacemi, které obvykle bývají přesné, či alespoň ne daleko od pravdy. Nyní se můžeme podívat do budoucnosti, a to ne na chystané karty Radeon Rx 300 "Pirate Islands", jejichž první kousky dorazí mezi březnem a květnem, ale na další sérii Radeon Rx 400. Tato série prý dostala označení Arctic Islands.

Série Rx 400 má na trh dorazit někdy v druhé polovině příštího roku. AMD zvolilo označení jehož prostřednictvím nám asi chce něco říci. Vulkanické ostrovy (známé Volcanic Islands) si můžeme spojit se žhavými čipy, kdežto arktické ostrovy evokují naprosto odlišné spojení, takže chce tím AMD snad říci, že půjde o čipy s velmi umírněnou spotřebou? Pokud ano, tak je zřejmé, že k jejich výrobě už nepoužije 28nm proces a snad ani 20nm, který v tomto ohledu nepředstavuje oproti 28nm velký posun.

Vzhledem k tomu, že Globalfoundries a TSMC už mají mít pro příští rok připraveny 14nm a 16nm výrobní technologie, je logické očekávat, že AMD některou z nich využije. Nejspíše by to pak měla být právě 14nm technologie, kterou si firma GlobalFoundries, blízký partner AMD, licencovala od Samsungu. AMD má také v Globalfoundries svého člověka, který spolupracuje s uvedením této technologie do chodu. Stejnou technologií pak mají být vyráběny i čipy Summit Ridge, čili první procesory AMD s architekturou Zen.

Vypadá to tedy, že tento rok ještě budou muset společnosti AMD a NVIDIA (ta chystá 16nm GPU Pascal) překousnout a vydržet se starým výrobním procesem, aby v tom dalším roce mohly představit své velké novinky. Jisté je, že Intel čekat nemusí, neboť ten má již svůj 14nm proces dostatečně odladěný pro výrobu ve velkém.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek