Raspberry Pi míří do vesmíru i konzole NES

Raspberry Pi míří do vesmíru i konzole NES
, , aktualita
Pro malé a úsporné počítače Raspberry Pi se nachází stále více způsobů využití. Mezi ty nejnovější patří Astro Pi, které ESA dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici a pak tu je i Pitendo, revival klasické konzole NES.reklama
Nedávno jsme si mohli přečíst o herní konzoli Sinclair Spectrum Vega, která navazuje na klasického gumáka ZX Spectrum, ale na rozdíl od něj nepůjde o počítač s klávesnicí, ale o ovladač do ruky, v němž bude integrovaný potřebný hardware a předem uloženo na tisíc starých her. Spekuluje se, že by tato novinka mohla využít právě některou z desek Raspberry Pi, ale to nebylo potvrzeno.
Nicméně jisté je, že Raspberry Pi se v podobě desky Astro Pi podívá do vesmíru. Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) ji vezme britský astronaut Tim Peake, který na ní stráví celkem šest měsíců v rámci mise ESA. Na Astro Pi poběží různé aplikace, které v rámci soutěže navrhli žáci britských základních a středních škol. Deska Astro Pi pak bude naládována různými senzory a přídavnými zařízeními a poběží na ní dva kódy realizující návrh vítězných školních týmů, ovšem samotné kódování zajistí programátoři výrobce desky. Nasbíraná data pak budou z ISS odeslána zpět na Zemi. Zadání soutěže bylo přitom prosté. Šlo o navrhnutí originální aplikace využívající možnosti Astro Pi pohybující se na oběžné dráze.

AstroPi bude vybavena gyroskopem, akcelerometrem i magnetometrem, tepelným čidlem, tlakovým čidlem, senzorem vlhkosti, hodinami s vlastní záložní baterií, RGB LED displejem s rozlišením 8x8 na přídavné desce, různými tlačítky a také moduly s kamerou a infračervenou kamerou.

Co se týče konzole Pitendo, pak ta byla navržena tak, aby skutečně připomínala originální konzoli NES, takže je o něco podobného jako v případě Spectrum Vega. Ukázán byl už i prototyp, jehož skříň byla evidentně vytvořena na 3D tiskárně.

Jejím srdcem je deska Raspberry Pi (B+) a k dispozici je již jako kompletní sada za 119 USD. Ta zahrnuje potřebnou skříňku, desku Raspberry Pi Model B+, SD kartu s předinstalovaným RetroPie, ovladač ve stylu SNES, napájecí adaptér a HDMI kabel. Schází už jen samotné hry, které si asi budeme muset zajistit sami. Pokud ale již vlastníte příslušnou desku a nemáte zájem kupovat si celou sadu, k dispozici je samotná Pitendo skříňka za 49 USD.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek