www.svethardware.cz
>
>
>
>

Corsair Vengeance K95: téměř dokonalá

Corsair Vengeance K95: téměř dokonalá
, , recenze
Herní periferie Corsair řady Vengeance se už na trhu zabydlely a nabízena je řada myší s podložkami, klávesnic a také headsetů. My se dnes podíváme na pokračovatele klávesnice K90, čili model K95, jenž má nabídnout podstatně vyšší kvalitu.reklama
Kde koupit Corsair K95?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Corsair Vengeance K60 a K90, čili první verze herních mechanických klávesnic od této firmy, jsme si již dávno vyzkoušeli. Osobně jsem s nimi nebyl příliš spokojen, a to především kvůli tomu, že u nich Corsair kombinoval mechanické klávesy a klasickou membránu, což se neukázalo jako vhodné spojení. Firma si to ale uvědomila a připravila další verzi, čili model Vengeance K95, který bude předmětem dnešního článku. Tu na trh doprovodily rovněž inovované myši Vengeance M65 a M95, ovšem ty se od svých předchozích verzí Corsair M60 a M90 liší jen velmi málo. Nová klávesnice Vengeance K95 však má představovat velký krok kupředu.- klikněte pro zvětšení -


Vengeance K95 již má všechny své klávesy mechanické, přičemž jde o tlačítka Cherry MX Red. Ta mají lehký lineární stisk, takže se hodí pro dlouhodobé použití a u svých herních modelů je využívají i jiní výrobci. Zůstalo zde také hliníkové tělo klávesnice slibující vysokou odolnost

Klávesnice přišla v krabici, která na sebe strhne pozornost už svou velikostí a hmotností. Můžeme tedy očekávat, že Vengeance K95 nebude zrovna skladným kusem hardwaru. A co na to specifikace?


Model
Corsair Vengeance K95
Rozměry klávesnice
502 x 210 x 35 mm
Hmotnost klávesnice
1, 45 kg
Použité materiály
plast, hliník s broušeným povrchem
Klávesy
Cherry MX Red (45 g, lineární)
20-key rollover
18 programovatelných kláves M
Rozhraní
USB 2.0 + průchozí konektor USB 2.0
dotazovací frekvence 1000 Hz
Kompatibilita a ostatní
OS Windows
Corsair Vengeance K95 Performance
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Výbava této klávesnice je velmi slušná. Vévodí jí celkem 18 programovatelných kláves na pravé straně, které mají stejně jako všechny ostatní hlavní klávesy tlačítka Cherry MX Red. Ty mají lineární stisk, který lehký, takže jeho výhodou bude pohodlí při dlouhodobém použití, ovšem nevýhodou zase jsou snadné překlepy. Podobné charakteristiky mají tlačítka Cherry MX Black, jež mají ale znatelně tužší stisk (60 oproti 45 gramům).


Klávesnice má také označení 20-key rollover, což znamená, že má být schopna najednou zaznamenat až 20 najednou stisknutých kláves, což musí stačit naprosto každému. Pak dostaneme i jeden průchozí konektor USB 2.0, do nějž tak můžeme zapojit třeba flash disk. Jde tedy pouze o USB prodlužovací kabel zabudovaní v klávesnici.

Veškeré klávesy a všechna ostatní tlačítka má také bílé LED podsvícení, které je v případě Cherry MX realizováno klasicky - každé tlačítko má svou LED. Díky tomu je možné dle slibů Corsairu rozsvítit každou klávesu zvlášť, což je tedy mezi mechanickými modely velmi neobvyklá možnost.


Zpracování klávesniceNyní se již podíváme na samotnou klávesnici, která je vyrobena z plastové základny, na níž sedí vrchní část ze silného broušeného hliníku, který celé konstrukci dodává vysokou pevnost. K hlavnímu tělu klávesnice pak máme z levé strany "přilepen" už celoplastový modul s programovatelnými klávesami G.
- klikněte pro zvětšení -


Tento modul pochopitelně nelze sejmout; je nedílnou součástí celé klávesnice. Ovšem ne tak podložka pod zápěstí, kterou musíme po koupi nacvaknout a nejlépe ještě zajistit postranními šroubky, aby nám nevypadla. Tato podložka je potažena vrstvou gumy, takže je na dotek měkká. Osobně ji hodnotím jako příkladně zpracovanou. Je totiž jednoduše tvarovaná, dostatečně velká, vepředu netvoří ostrou hranu a postupně se zdvihá, aby skončila těsně před klávesami. Je tedy především funkční a praktická a neslouží především pro efekt jako u řady jiných herních klávesnic.

Když se podíváme na klávesnici Vengeance K95 zblízka, pak můžeme poznat, že klávesy jsou umístěny v jakési prohlubni ohraničené podložkou vespod a lištou s tlačítky nahoře. Samy stejně jako u předchozích verzí klávesnic této řady nejsou zasazeny v rámu, ale spíše umístěny ve volném prostoru. Díky tomu tvoří jejich podsvícení zajímavý efekt, jak se odráží od broušeného hliníkového podkladu, ovšem díky tomu by se mělo především usnadnit čištění klávesnice, protože nečistoty se nebudou hromadit v žádné "vaně".

Programovatelné klávesy G jsou usazeny ve třech skupinách po šesti a označeny od G1 po G18. Corsair tak prostě stejně jako jiní kopíruje schema nastolené firmou Logitech, což platí i pro vrchní přepínače M1, M2 a M3 pro aktivaci jednotlivých profilů a tlačítko MR pro zaznamenávání maker třeba přímo ve hře, či prostě odkudkoliv.

V případě testované verze s anglickými popisky můžeme vidět rozložení s dlouhým Backspace, velkým Enter a dlouhou pravou klávesou Shift. I zde to ve výsledku znamená, že klávese s rourou musel vyklidit místo levý Shift, který je tak téměř poloviční. Jinak nemám k rozložení kláves co jiného říci, je totiž naprosto běžné.

To platí i pro numerický blok, nad nímž však nemáme kontrolky pro Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock (ty se odsunuly až nahoru), ale tlačítka pro ovládání multimédií. Ta na první pohled vypadají, že nejsou podsvícena, ovšem zdání klame. Jejich světlo je jen slabší. Stejně tak je podsvícené i tlačítko pro ztišení zvuku, které sídlí vedle kovového válečku, jímž ovládáme hlasitost. Nakonec tu máme vedle LED kontrolek tři malá kulatá tlačítka. Levé volí mezi typem podsvícení (celkové či pouze vybrané klávesy), druhým nastavíme jas (vypnuto a tři stupně intenzity) a třetí poslouží pro vypnutí kláves Windows.

Občas si u podsvícených klávesnic také stěžuju na to, že bez podsvícení jsou popisky velmi málo kontrastní. To je na jednu stranu logické, protože musí být průsvitné, ale klávesnice jako Vengeance K95 ukazují, že lze udělat průsvitné popisky tak, aby nezanikaly už za šera.
- klikněte pro zvětšení -


Spodní část nese několik gumových podložek, aby nám klávesnice necestovala po stole a pak tu máme i další prvky, na něž bude lepší se podívat blíže.

Jednak je to uchycení podložky pod zápěstí, s nímž jsme se mohli setkat už dříve. V Corsairu pochopili, jak otravné je, když ze zvednuté klávesnice vypadne uchycená podložka. Proto můžeme krom klasických oboustranných pacek využít k jejímu uchycení také dvou postranních šroubků, díky nimž vůbec nehrozí její uvolnění a přitom je zachována flexibilita. To znamená, že když si přizvedneme přední část klávesnice, podložku můžeme i pak sklopit a opřít ji o stůl.

V zadní hraně klávesnice hned vedle kabelu máme již zmíněný průchozí konektor USB 2.0 a pak také přepínač "BIOS Mode Switch". Ten má za úkol zajistit kompatibilitu s různými BIOSy, čili pokud se nebudete schopni dostat do nastavení BIOSu, můžete využít některé další ze čtyř nastavení označených písmeny 1, 2, 4 a 8. Ve skutečnosti má toto tlačítko sloužit k nastavení dotazovací frekvence, přičemž jednička je výchozí a znamená 1000 Hz.

Nakonec se podíváme na jednoduché výklopné nožky, které jsou na můj vkus trošku nízké, ale zato alespoň vypadají velmi pevně.


PříslušenstvíKrom podložky pod zápěstí toho v balení už moc nejhledejme. Krom informací o záruce je tu jednoduchý manuál, jenž však ukrývá hodnotné informace týkající se především programování kláves a podsvícení pomocí tlačítka MR. Na to se ale podíváme v další kapitole.
Nejpopulárnější klávesnice
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře