www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Referenční GeForce GTX 980 na světě

Referenční GeForce GTX 980 na světě
, , aktualita
V posledních dnech se mluvilo spíše o kartě GeForce GTX 970, a tak je nyní již řada na výkonnější model NVIDIA GeForce GTX 980, který přijde i v podobě referečního modelu. Vedle toho se objevily i informace o GeForce GTX 960.reklama
Co se týče grafické karty NVIDIA GeForce GTX 970, pak ta by referenční design neměla dostat, protože pro ni výrobci prý mohou využít starší návrhy PCB využité pro grafické čipy GK104 z předchozí generace. V případě výkonnější GeForce GTX 980 to ale evidentně již neplatí.

NVIDIA si tedy připravila referenční design s klasickým chladičem, který nejspíše budou následovat i upravené verze s výkonnějšími chladiči a třeba i vyššími takty, ale na ně si ještě chvíli počkáme. Nejdříve se můžeme podívat na srovnání PCB karet GeForce GTX 980 a GeForce GTX 780 Ti.

Karty evidentně využívají odlišná PCB a na první pohled je vidět, že nový čip GTX 980 (GM204) je menší než GTX 780 Ti (GK110), ačkoliv by mělo jít o výkonnostně srovnatelné soupeře. Dále tu máme osm paměťových čipů GDDR5, čili GTX 980 opravdu využije 256bitové rozhraní. Na nižší spotřebu v porovnání s GK110 pak ukazuje i výbava napájecích konektorů PCIe. GTX 980 má dva šestipinové pro 4+1fázové napájení, zatímco GTX 780 Ti jeden šestipinový a jeden osmipinový a o fázi víc.

Tyto nové Maxwelly by tedy neměly trhat výkonnostní rekordy, ale spíše využijí výhod své architektury. Jde stále o 28nm čipy, neboť pokročilejší 20nm proces firma TSMC ještě neodladila. Firmy NVIDIA i AMD přitom počítaly s tím, že 20nm proces už bude připraven a je tedy pravděpodobné, že až skutečně bude, na trh se konečně dostanou karty, jež posunou hranici výkonu zase o něco dále.

Vypadá to také, že GeForce GTX 980 a GTX 970 nebudou jediné nové Maxwelly, jež se v tomto období objeví. Na trh se má dostat i nová GeForce GTX 960, jejíž cena se bude pohybovat pod 300 USD a karta by se na trh měla dostat v druhé polovině října. Dvojice výkonnějších karet Maxwell však bude představena tento týden v pátek při příležitosti akce Game24.

Co se týče specifikací GTX 960, zatím není známo vůbec nic. Logicky ale můžeme očekávat specifikace, které kartu zařadí mezi GeForce GTX 750 Ti a GTX 970. Jenomže tyto karty využívají 640 a 1664 shaderů a to je velký rozsah, takže zatím toto téma necháme být.

Zdroj: techPowerUp, Videocardz
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář