www.svethardware.cz
>
>
>
>

Roadmap Intelu slibuje Skylake-X a Kaby Lake-X

Roadmap Intelu slibuje Skylake-X a Kaby Lake-X
, , aktualita
Server Benchlife zveřejnil novou roadmap firmy Intel, která se týká různých rodin procesorů Intel pro běžné spotřebitele. Patří mezi ně i Skylake-X a Kaby Lake-X chystané na druhýá kvartál příštího roku. O jaké procesory jde?reklama
Nejde o žádnou novou rodinu procesorů, ale o nástupce ještě aktuálních Haswell-E a zbrusu nových Broadwell-E, které jsou z nějakého důvodu v roadmap uvedeny jako SKL-X a KBL-X, čili Skylake-X a Kaby Lake-X. Jsou součástí řady X, která značí HEDT (High End Desktop) procesory a pak tu jsou klasické desktopové procesory S. Když se u nich na chvíli zastavíme, tak je vidět, že někdy v listopadu mají nastoupit Kaby Lake, zatímco se stále budou prodávat desktopové Broadwell, čili první 14nm generace, zatímco Skylake budou nahrazeny. Proč tomu tak bude?

Z procesorů řady S totiž dosud jediné dva, a to Core i5 5675C a Core i7 5775C z generace Broadwell, nabízí grafické jádro Intel Iris Pro. Skylake pro tyto procesory nepřinesly náhradu a jak to z roadmap vypadá, nepřinesou ji ani Kaby Lake, které se tak vesměs spolehnou na iGPU bez eDRAM (L4 cache). Broadwell-S tak budou mít ze všech typů procesorů své generace nejdelší životnost na trhu, ačkoliv jich je tak málo.

Novinkou v roadmap Intelu jsou ale právě nové procesory v řadě X, jež se mají objevit už rok po nástupu Broadwell-E, čili prostě za rok. Zajímavé je, že tu jsou současně Skylake-X i Kaby Lake-X, pokud máme dodržet označení uvedené v časové ose (že by se Intel rozhodl je přejmenovat, aby je lépe odlišil od xeonových rodin EP a EN?). Mezi těmito procesorovými generacemi přitom nemá být velký rozdíl a je otázka, co je bude odlišovat, když mají nastoupit ve stejnou dobu a půjde v obou případech o 14nm čipy.

Dle zdroje zprávy by Skylake-X měly být prostě nástupci Broadwell-E (Core i7 Extreme pro LGA 2011 v3) využívající nový socket LGA 3647, ale to není vůbec jisté. Kaby Lake-X by rovněž měly být určeny pro nadšence, ale ty "méně nadšené", jimž bude stačit socket LGA 1151 a odemčený procesor (ekvivalent dnešních Core i7 6700K a Core i5-6600K). Z toho vyplývá, že by se odemčené desktopové procesory vymanily z řady desktopových S a staly se součástí HEDT platformy, nebo alespoň tak to z našeho pohledu vypadá. Znamená to snad, že by Kaby Lake-X nabídly i více jader než řadové Kaby Lake-S, aby mohl Intel lépe zachytit nástup osmijádrových AMD Zen?

Jisté je jen to, že nová roadmap je spíše matoucí než vysvětlující, ale s tím se nedá nic dělat, když neznáme kontext.

Zdroj: Benchlife
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek