Root je malý robot, s nímž se děti učí programovat

Root je malý robot, s nímž se děti učí programovat
, , aktualita
Pole her, které mají za úkol naučit malé děti zábavným způsobem programování, se rozrostlo o další kousek. Vědci z Harvardovy univerzity totiž vyvinuli malého robota, který se bude pohybovat a malovat podle příkazů dětí.reklama
Vědci s cílem vychovat generaci lidí, kteří se budou schopní uplatnit v současném světě, myslí i na ty nejmenší. A konkrétně na to, jak naučit děti programovat, protože ve škole se to většinou nenaučí. Je očividné, že pokud byste malé dítě chtěli naučit programovat přímo, nebude ho to bavit, protože je to něco příliš abstraktního. A proto se vyvíjejí všemožné hry, které malé děti základy programování naučí.

Pro ty úplně nejmenší, tříleté děti je zde desková hra Cubetto, která je má pomocí dřevěného autíčka, jež se podle příkazů z programovacího pultu pohybuje po herním plánu, naučit programovat. Tým z Harvardovy univerzity se s programovací hrou pro děti vypořádal také zajímavě. Vědci vytvořili šestiúhelníkového robota, kterého pojmenovali Root.

Tohoto robota mohou děti ovládat pomocí aplikace Square například z tabletu. Podle příkazů se pak bude Root pohybovat po bílém podkladu a pomocí fixů bude kreslit nejrůznější obrázky. Nebude se ale jednat o žádné náročné programování, příkazy se totiž zadávají pomocí jednoduchých ikonek. Obraz nakreslený fixem na podkladovou desku dokáže robot také jednoduše vymazat. Starší zájemci (a nejenom starší děti, ale i dospělí) se mohou s Rootem učit taktéž, je zde totiž možné přejít na pokročilejší verzi, která pracuje s textem.

Pro malé děti je především důležité, že výsledky svého "programování" vidí přímo před sebou a mohou si na ně v podstatě sáhnout - není to abstraktní jako skutečné programování. A proto je to baví a chápou to. V dnešním světě, kdy na programování stojí spousta věcí a je to žádaná schopnost, je důležité, aby tuto dovednost lidé ovládali. A ve školách se programování neučí.

Vedoucí výzkumník Zivthan Dubrovsky prohlásil: "Žijeme v digitálním světě, ale školy programovat neučí. Amerika potřebuje počítačové programátory, kteří budou konkurenceschopní. Pokud se nám tento problém podaří vyřešit, bude to pro naši zemi velký krok vpřed." A toto neplatí jen pro USA, ale i celosvětově.

Tým z Harvardovy univerzity se v současné době snaží o zavedení robota s názvem Root do některých škol. Pokud budou úspěšní, mají v plánu i vzdělávací program, který dětem umožní s Rootem pracovat a jejich idealistickým cílem je zavedení tohoto robota do školních tříd po celém světě. Jedná se tedy o projekt, který chtějí vědci plošně rozšířit mezi mladou generaci, aby ji naučili základům programování.

Zdroje: engadget.com, news.harvard.edu
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů