www.svethardware.cz
>
>
>

Rusové se připravují na první cestu na Měsíc s posádkou

Rusové se připravují na první cestu na Měsíc s posádkou
, , aktualita
Američané nejsou jediní, kdo se zajímá o Měsíc. Rusko o 48 let později od doby, kdy astronauti z USA poprvé přistáli na naší přirozené družici, vyhlašuje konkurz na astronauty. Ti by měli Rusko reprezentovat při jejich prvním letu na Měsíc.reklama
I když USA dosáhlo povrchu Měsíce se svou lidskou posádkou Apolla 11 už v roce 1969, jiný stát na naší přirozené družici ještě nepřistál. Rusové už se ale na Měsíc také dlouho toužebně dívají. Ruská Federální kosmická agentura neboli Roskosmos začala plánovat své první přistání na Měsíci s lidskou posádkou. Za tímto účelem se snaží najít vhodné kandidáty na astronauty, kteří se na misi vypraví.

Konečný tým by se měl skládat ze čtyř kosmonautů, kosmická agentura se však poohlíží po šesti až osmi kandidátech, kteří musí mít nějaké zkušenosti z inženýrství či letectví. Roskosmos by neodmítl ani uchazeče, kteří již dřív měli co do činění přímo s vesmírným odvětvím.

Než se počet uchazečů sníží na čtyři, všichni přihlášení kandidáti si budou muset ve výběrovém řízení projít několika koly psychických, fyzických a lékařských testů. Nebude chybět ani intenzivní trénink a nakonec zůstanou jen čtyři astronauti, kteří se vypraví na Měsíc. Tito vybraní budou na naši přirozenou družici dopraveni pomocí nové ruské kosmické lodi Federatsiya. První testovací let lodi je plánovaný na rok 2023.

Roskosmos uvádí, že hledá lidi s velmi dobrou fyzickou kondicí, protože let do vesmíru je náročný. Uchazeči dále musí být vyšší než 150 centimetrů a zároveň menší než 190 centimetrů. Uchazeči musí být také méně než 35 let a nesmí vážit více než 90 kilogramů. Žadatelé o pozici astronauta nebudou podle slov výkonného ředitele Sergeje Krikaljova rozlišováni podle barvy kůže či pohlaví. V současné době má Rusko 30 kosmonautů.

Let na Měsíc se čtyřmi vybranými astronauty se ale nebude konat moc brzy. Federální kosmická agentura plánuje vyslat své kosmonauty na tuto misi až v roce 2031. Ještě o pár let dřív už ale NASA hodlá vypravit svou první lidskou posádku k Marsu na palubě lodi od Lockheed Martin.

Poté, co USA ukončilo svůj vesmírný program Apollo, už na Měsíci žádný astronaut nepřistál. NASA se začala zaměřovat v kosmickém odvětví jiným směrem a jiné agentuře se to dosud nepovedlo. Po Měsíci se už ale poohlíží i soukromé společnosti, jako je SpaceX. Elon Musk sice nehodlá na Měsíci přímo přistát, už na příští rok ale plánuje první let okolo Měsíce pro dvě soukromé osoby, které se výlet zaplatily.

Zdroje: engadget.com, theguardian.com
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek